Polska23. Międzynarodowe Dni Hanzy w Słubicach i Frankfurcie

23. Międzynarodowe Dni Hanzy w Słubicach i Frankfurcie

Od 22 do 25 maja Słubice i Frankfurt nad Odrą wspólnie będą świętować 23. Międzynarodowe Dni Hanzy. W tym czasie na ulicach obu miast odbywać się będą spektakle teatralne i festyny.

Po raz pierwszy święto Hanzy odbywa się w dwóch miastach i dwóch państwach jednocześnie - symbolizuje to flaga Związku Miast Hanzeatyckich wiszącą na moście granicznym łączącym Słubice i Frankfurt.

Ceremonia inauguracji 23. Międzynarodowych Dni Hanzy odbędzie się w czwartek o godz. 21 właśnie na tym moście. Podczas otwarcia zaprezentowany zostanie spektakl światło-dźwięk, w górę wystrzelą dziesiątki sztucznych ogni, fajerwerków i laserów.

W czwartek od rana na moście granicznym można robić zakupy na jarmarku polskim. Kilkudziesięciu wystawców promuje tu swoje wyroby artystyczne i rękodzielnicze. Dominują stoiska z polskim rękodziełem artystycznym i sztuką ludową. Można także zapoznać się z ofertą turystyczną i gospodarczą regionu lubuskiego.

Podczas czterodniowego święta swój dorobek będą prezentować polskie hanzeatyckie miasta: Gdańsk, Słupsk, Kraków i Elbląg. Jedną z atrakcji będzie łódź Wikingów, która odbywać będzie regularne rejsy po Odrze. W wielu punktach obu miast będą pokazy walk rycerskich, akrobatyki, występy zespołów muzyki dawnej.

W Ogrodzie Europejskim 2003 na wyspie Ziegenwerder we Frankfurcie zostanie zaprezentowana kultura różnych narodów. Wystąpi kilka zespołów muzycznych. Będą atrakcje dla miłośników muzyki klasycznej. W sobotę utwory Bacha, Dvorka i Zemzarisa będzie wykonywać Orkiestra Kameralna Filharmonii Łotewskiej pod przewodnictwem dyrygenta Igora Shukova. Gościem wieczoru będzie flecista Dita Krenberga.

Przez najbliższe trzy dni w obu miastach wystąpi kilkanaście grup artystycznych o różnym charakterze - od małych zespołów wokalnych, poprzez grajków, akordeonistów, zespoły muzyki dawnej, kataryniarzy, kuglarzy, szczudlarzy i artystów ulicznych, po orkiestrę symfoniczną.

W niedzielę nastąpi uroczyste zakończenie obchodów 23. Międzynarodowych Dni Hanzy i przekazanie flagi Hanzy fińskiemu miastu Turku. Atrakcją uroczystości będzie wypuszczenie na Odrę setek papierowych stateczków z przesłaniem dla organizatora 24. Dni Hanzy.

Historia Hanzy sięga średniowiecza, kiedy to powstała organizacja miast mająca na celu opanowanie źródeł zaopatrzenia i rynków zbytu na określonym terytorium. Z miast polskich do Hanzy należały m.in. Gdańsk, Toruń, Elbląg, a także Kraków. W XVII w. nastąpił całkowity upadek Hanzy.

Hanza Nowożytna została założona w 1980 roku i jest największym międzynarodowym dobrowolnym związkiem miast. Należy do niej, pod przewodnictwem Lubeki, ponad 200 miast w 16 krajach.

Ideą dzisiejszego Związku Hanzeatyckiego jest współpraca samorządów miast na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej, kulturalnej, historycznej. Uroczyste Dni Hanzy każdego roku odbywają się w innym mieście należącym do związku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)