23 maja referendum w sprawie odwołania Jurczyka
23 maja odbędzie się referendum w sprawie
odwołania prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka. Delegatura
Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie zweryfikowała listy z
podpisami za przeprowadzeniem referendum i wyznaczyła termin
głosowania - poinformował Waldemar Gorzycki z DKBW.
Odrzucono jedynie około 300 spośród ponad 33 tysięcy podpisów, zebranych przez Komitet Referendalny Szczecinian - dodał Gorzycki.
Przedstawiciele Komitetu wniosek o przeprowadzenie referendum złożyli 29 marca w biurze komisarza wyborczego. Wcześniej przez miesiąc zbierano pod nim podpisy.
Jak powiedział członek Komitetu Robert Krupowicz, komitet opracowuje koncepcję kampanii referendalnej, która prawdopodobnie tuż po świętach zostanie przedstawiona mediom. Poinformował, że trwa obliczanie kosztów kampanii oraz pozyskiwanie na nią środków
Ordynacja wyborcza wymaga, aby inicjatywę poparło 10% uprawnionych do głosowania, tj. w przypadku Szczecina 32.277 osób. Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych, czyli ok. 96 tysięcy mieszkańców miasta.
Do odwołania prezydenta dojdzie, gdy większość z nich wypowie się przeciwko prezydenturze Jurczyka. Oponenci wypominają Jurczykowi zerwaną przez niego umowę z niemiecką firmą, za co miasto musiało zapłacić prawie 10 mln zł odszkodowania. Zarzucają mu również stworzenie nieprzychylnej atmosfery dla inwestorów oraz szkodliwą politykę kadrową w urzędzie miejskim.
Ma to związek m.in. z powołaniem na stanowisko wiceprezydenta miasta b. prominentnego działacza PZPR Mirosława Czesnego, bliskiego współpracownika łódzkiego biznesmena Antoniego Ptaka, który zamierza inwestować w mieście. Właśnie ta nominacja doprowadziła do zaktywizowania różnych środowisk na rzecz referendum i odwołania Jurczyka.
Jurczyk, sygnatariusz porozumień sierpniowych, jest prezydentem Szczecina po raz drugi. W ostatnich wyborach samorządowych otrzymał jako kandydat niezależny 53,5% głosów.