Polska21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem

21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem

Musimy stworzyć mechanizmy umożliwiające wczesne reagowanie i zapobieganie ludobójstwu, masowym mordom, czystkom etnicznym i innym podobnym zbrodniom - napisał sekretarz generalny ONZ w liście z okazji przypadającego 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem.

Dzień ten obchodzony jest od ośmiu lat na pamiątkę wydarzeń z 1960 roku w Sharpeville. Wówczas z rąk południowoafrykańskiej policji zginęło 69 uczestników pokojowej demonstracji, protestujących przeciw przepisom dotyczącym przemieszczania się ludności murzyńskiej i udzielania jej prawa stałego pobytu.

"Zachowania i ideologie oraz publiczne dyskusje, w których odmawia się całym grupom ludzi godności, i prawa rasistowskie muszą zostać potępione" - zaapelował sekretarz generalny ONZ Kofi Annan. Przypomniał, że w tym roku mija 10 lat od zbrodni ludobójstwa w Ruandzie, które "świadczą o potwornościach, do jakich może doprowadzić nienawiść etniczna i rasowa".

(Między kwietniem i lipcem 1994 roku w Ruandzie zostało zabitych około 800.000 członków plemienia Tutsi oraz Hutu. Masakry zaczęły się krótko po zestrzeleniu samolotu, na pokładzie którego znajdował się pochodzący z plemienia Hutu prezydent Juvenal Habyarimina.)

Zdaniem Annana główne przyczyny rasizmu to niewolnictwo i handel niewolnikami. "Historyczna niesprawiedliwość związana z niewolnictwem przyczyniła się do nędzy, gospodarczego zacofania, marginalizacji i wykluczenia grup społecznych, nierówności gospodarczo-ekonomicznych, braku stabilizacji i bezpieczeństwa. Dotyka to wielu ludzi na świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się" - napisał sekretarz generalny ONZ.

Zapowiedział wyznaczenie specjalnego doradcy Narodów Zjednoczonych ds. zapobiegania zbrodniom ludobójstwa, zaapelował o zwiększenie wysiłków, by doprowadzić ich sprawców przed wymiar sprawiedliwości, np. przed Międzynarodowy Trybunał Karny.

21 marca rozpoczyna się Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Cały rok 2004 został przez ONZ ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Upamiętniającym Walkę z Niewolnictwem i jego Zniesienie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)