21 kwietnia - Święto Warszawy
21 kwietnia jest obchodzone Święto Warszawy, w rocznicę wpisania do warszawskich ksiąg grodzkich "Prawa o miastach", uchwalonego przez Sejm Czteroletni w 1791 r. Dzień Warszawy został ustanowiony w 1991 r. przez Radę Miasta.
Dotychczas obchody ograniczały się uroczystej sesji rady stolicy na Zamku Królewskim. W tym roku przygotowano bogaty program przeznaczony dla mieszkańców miasta. Odbędą się liczne konkursy, widowisko historyczne, występy chóru, baletu, solistów i orkiestry, a także koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej i wiele innych atrakcji.
18 kwietnia 1791 r., Sejm Wielki uchwalił Prawo o Miastach, które stanowiło jeden z zapisów Konstytucji 3 Maja. Trzy dni później, 21 kwietnia prawo to zostało oblatowane, tzn. wpisane do ksiąg miejskich. Na mocy tego prawa Warszawa została scalona w jednolity gród.
Rok później, w 1792 r., wybrano władze samorządowe i prezydenta miasta. Warszawa liczyła wówczas ponad sto tysięcy mieszkańców.
Tradycją obchodów Święta Warszawy są uroczyste sesje Rady Miasta, która wręcza dyplomy honorowych obywateli stolicy. Do grona odznaczonych tym tytułem należą m.in.: Stanisław Broniewski "Orsza", Aleksander Gieysztor, Zbigniew i Janina Porczyńscy, Jerzy Waldorff, kardynał Józef Glemp, Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 r.
Idea honorowego obywatelstwa Warszawy sięga okresu odzyskania niepodległości po pierwszej wojnie światowej, kiedy tą godnością obdarzono Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym honorowe obywatelstwo otrzymali także: Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Maria Skłodowska-Curie, Emilia Kierbedziowa.
Warszawa jest stolicą największego państwa Europy Środkowej i największą aglomeracją w Polsce. Na obszarze 494 kilometrów kwadratowych mieszka ponad 2 mln mieszkańców. Obecnie Warszawa jest związkiem komunalnym jedenastu gmin, a największa z nich - gmina Centrum - jest podzielona na siedem dzielnic. W stolicy działają rady miasta i powiatu, rady gmin, dzielnic i sejmik wojewódzki. Prezydentem Warszawy jest Wojciech Kozak.
Na początku kwietnia tego roku prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o ustroju Warszawy. Zgodnie z nią, stolica będzie jedną gminą na prawach powiatu podzieloną na 17 dzielnic. Oznacza to likwidację obecnych 11 gmin.
Nie wiadomo czy nowa ustawa wejdzie w życie, ponieważ jej przeciwnicy zaskarżyli nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdził jej zgodność z konstytucją. (mag)