2022 RM4. "Potencjalnie niebezpieczna" asteroida zmierza w kierunku Ziemi
Asteroida 2022 RM4 może mieć ponad 740 metrów średnicy. Obiekt kilka tygodni temu został odkryty przez teleskop Pan-STARRS 2, znajdujący się na Hawajach. Według klasyfikacji Minor Planet Center, zmierzająca w kierunki ziemi planetoida jest zaliczana do obiektów "potencjalnie niebezpiecznych".
Zmierzająca w kierunku naszej planety asteroida 2022 RM4 może być dwukrotnie większa od najwyższego budynku w Polsce - Varso, którego wysokość całkowita wynosi 310 metrów. Kosmiczna skała ma zbliżyć się do Ziemi już 1 listopada. Choć jest zaliczana do obiektów "potencjalnie niebezpiecznych", nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Ziemi - według obliczeń minimalna odległość, na jaką zbliży się do naszego globu, wynosi 2,25 mln kilometrów. To sześć razy dalej niż Lunad Distance, czyli odległość Księżyca od Ziemi.
Asteroida 2022 RM4 będzie widoczna na Ziemi
Odkryta 12 września 2022 roku asteroida zmierza w kierunku Ziemi z prędkością około 85 tysięcy kilometrów na godzinę. Według szacunków może mieć od 300 do 740 metrów średnicy - przy czym najbardziej prawdopodobne jest, że wynosi ona około 450 m. Przelot tak dużego obiektu będzie można obserwować na niebie. Aby go zauważyć, potrzebny będzie jednak teleskop. Według miłośników astronomii, asteroida w Polsce będzie widoczna 1 listopada około 20:27.
Z czym kojarzy Ci się "polskość"? Z czego najbardziej jesteś dumny jako Polak? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ.
Według informacji zamieszczonych w serwisie kosmonauta.net, asteroida 2022 RM4 po raz kolejny zbliży się do Ziemi w 2118 roku. Jej odległość od planety ma w tym czasie wynieść ponad 9 milionów kilometrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozostanie przez co najmniej 4 tysiące lat. Niesamowite odkrycie w kosmosie
Bliskie przeloty asteroid w 2022 roku
Planetoida 2022 RM4 nie jest jedyną, która w tym roku zbliżyła się do ziemskiego globu. Dotychczas w 2022 r. w pobliżu Ziemi odnotowano przelot ponad 100 meteorytów. Rozmiar większości z nich nie przekroczył kilku metrów. Co ciekawe, w marcu miało miejsce zderzenie obiektu 2022 EB5 z ziemską atmosferą. Zdarzenie to nie było jednak niebezpieczne - w tym czasie odnotowane zostały infradźwięki w Grenlandii i Norwegii oraz jasny błysk widoczny z terenów północnej Islandii.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.