Trwa ładowanie...

200. urodziny Marksa, na obchodach Juncker. TVP oburzone

W niemieckim Trewirze odbyły się w piątek uroczystości upamiętniające 200. rocznicę urodzin Karola Marksa. Wziął w nich udział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a "Wiadomości" TVP nie omieszkały powiązać myśliciela ze wszystkimi masowymi zbrodniami.

Share
200. urodziny Marksa, na obchodach Juncker. TVP oburzone
Źródło: Newspix, Fot: Piotr Charchuła / EDYTOR.net
d416ymu

Uroczystości uświetniło przekazanie Trewirowi przez chińskie władze pięciometrowego pomnika Marksa. Autor "Manifestu komunistycznego" urodził się właśnie tam, 5 maja 1818 roku. "Marks nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zbrodnie, za które odpowiedzieć powinni jego rzekomi dziedzice" oświadczył Juncker, cytowany przez agencję AP.

O urodzinach filozofa pamiętały też "Wiadomości TVP". "Religia to opium dla ludu - po 200 latach te słowa Karola Marksa nie stały się przestrogą dla świata, jak tezy z /Mein Kampf/ Adolfa Hitlera" - tak rozpoczął się materiał głównego serwisu informacyjnego TVP. "Marksizm zarażał umysły", "to jest bełkot, kompletne brednie", "utopia prowadząca do nędzy, destrukcji i zbrodni" - w ten sposób podsumowano dorobek ideologa. "Komunizm, socjalizm, maoizm, leninizm - miały za każdym razem ten sam przebieg". "Łącznie to setki milionów ofiar".

d416ymu

"Klasy i rasy, zbyt słabe by opanować nowe warunki życia, muszą zniknąć w rewolucyjnym holokauście" - to cytat z Marksa. Problem w tym, że podobna myśl przyświecała choćby Romanowi Dmowskiemu, który, choć z wieloma tezami Marksa się nie zgadzał, również opierał się na darwinizmie, czyli wypieraniu słabszych przez silniejszych (w jego przypadku - narodów).

Do lat 20-tych XX wieku nikt nie wyobrażał sobie, jak tragicznie wypaczone mogą zostać antykapitalistyczne idee. "Czy można winić Jezusa za zbrodnie popełniane przez krzyżowców?" - taki kontrargument przeciw oskarżaniu Marksa o zbrodnie masowe pada w najnowszej "Polityce". Choć sformułowanie "marksista" wciąż uchodzi w naszym kraju za obelgę, okazuje się, że nie w każdym przypadku Polacy "brzydzą się" jego ideami. Ciekawe, czy są tego świadomi.

"Neomarksizm wypełnia umysły europejskich elit i prowadzi do totalitarnej utopii. Ich cel to walka z rodziną i religią" - taka konkluzja kończy materiał w TVP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d416ymu

Podziel się opinią

Share
d416ymu
d416ymu
Więcej tematów