200 rycerzy napadnie na zamek w Malborku. Pięć bitew w trzy dni
Ponad 200 rycerzy, w tym także na koniach, weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek widowisku historycznym "Oblężenie Malborka". To 15. edycja tej imprezy. W ciągu trzech dni zaplanowano rekonstrukcję pięciu bitew.
Rekonstrukcja "Oblężenie Malborka" upamiętnia trwającą około dwóch miesięcy nieudaną próbę zdobycia krzyżackiego zamku w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w lipcu 1410 roku.
Jak powiedział autor scenariusza Arkadiusz Dzikowski w inscenizacji walk przed malborskim zamkiem uczestniczyć będzie 120 rycerzy pieszych, 21 rycerzy konnych, 35-40 artylerzystów i 30 łuczników. Będą też jeszcze osoby tworzące obóz rycerski. Rekonstruktorzy wcielający się w średniowiecznych wojów pochodzą z całej Polski, ale przyjadą też miłośnicy wieków średnich z Niemiec, Irlandii, Ukrainy, Czech oraz Serbii.
- W ubiegłym zmieniliśmy koncepcję widowiska starając się odtworzyć bardziej realia średniowiecznej walki, a nie tworzyć spektaklu o teatralnych cechach. Dlatego też przybliżyliśmy walki do samych murów zamku i bitwy toczyć się będą w fosach wschodniej i południowej - dodał Dzikowski.
Cztery inscenizacje bitewne odtwarzać będą nieudaną próbę zdobycia warowni malborskiej przez wojska króla Władysława Jagiełły. Finałowa w niedzielę przypomni zwycięską bitwę nad krzyżakami pod Koronowem z października 1410 r. - w niej wystąpią tylko rycerze konni. Każda z walk pod zamkiem będzie miała inny, niepowtarzalny przebieg.
Zgodnie też z prawdą historyczną rekonstrukcje odbywać się będą za dnia, a nie przy zmroku, jak to praktykowano w pierwszych edycjach "Oblężenia Malborka".
Publiczności starcia przed murami malborskiego zamku opisywać będą narratorzy, którzy wcielą się w dwie postaci historyczne Pawła Włodkowica i Jana Falkenberga, którzy toczyli ze sobą spór podczas soboru w Konstancji (1414-1418). Ten pierwszy jako przedstawiciel Jagiełły przedstawił tam traktat o władzy papieża i cesarza, w którym przekonywał, że realne jest pokojowe współżycie państw chrześcijańskich i pogan. Ówczesny rektor Akademii Krakowskiej skrytykował zarazem krzyżaków za nawracanie siłą innowierców.
Podczas "Oblężenia Malborka" zaplanowano też m.in. zabawy plebejskie, pokaz tańców średniowiecznych, koncerty muzyki dawnej, turnieje konne i łucznicze oraz przedstawienia teatralne. Dla najmłodszych przygotowano dziecięcy gród z licznymi zabawami.
Na jarmarku rzemiosł średniowiecznych swoje wyroby zaprezentuje ok. 60 wystawców. Swoje stragany mieć będą m.in. bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i drukarze.
W ubiegłym roku trzydniowe "Oblężenie Malborka" przyciągnęło do miasta nad Nogatem ok. 40-50 tysięcy turystów.