20. rocznica śmierci kardynała Wyszyńskiego - uroczystości w Warszawie
Kardynał Stefan WyszyńskiUczczeniu przypadającej w poniedziałek 20. rocznicy śmierci sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcona jest nadzwyczajna sesja 312. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, która rozpoczęła się w tym dniu w Warszawie.
Prymas Polski kardynał Józef Glemp powiedział przed obradami konferencji, że głównym przesłaniem, jakie płynie z nauczania Prymasa Tysiąclecia, jest wielka wiara i zaufanie do narodu. Ksiądz prymas zaznaczył, że kardynał Wyszyński nie tylko znał własny naród i kochał go, ale także rozumiał jego potencjał duchowy.
Po konferencji biskupi odprawili w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystą mszę świętą w intencji rychłej beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Mszy przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp.
We mszy uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, ok. 80 kardynałów i biskupów, rektorzy warszawskich uczelni i kilkuset wiernych.
Biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk podkreślił, że prymas był człowiekiem prawdziwie miłującym Ojczyznę. Dziś już nikt w to nie wątpi, ale po sławnym liście biskupów polskich do niemieckich komuniści twierdzili, że Wyszyński nie ma na względzie polskiej racji stanu - powiedział Romaniuk.
Dodał, że ten właśnie list, jak i podpisane porozumienie między Kościołem a Państwem oraz umiarkowane porady dla "Solidarności" świadczą o roztropności i wyczuciu Prymasa Tysiąclecia.
Po mszy wierni modlili się przy grobie prymasa Wyszyńskiego. Uroczystości zakończył wieczorny apel pod Pomnikiem Prymasa Tysiąclecia w Warszawie.
7 czerwca 2001 r. w Watykanie poprzez uroczyste złamanie pieczęci na dokumentach rozpocznie się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po zbadaniu akt liczących 2050 stron nastąpi rozstrzygnięcie, czy Stefan Wyszyński z uwagi na heroiczne praktykowanie cnót chrześcijańskich może zostać ogłoszony błogosławionym. (aso, mag)