20 proc. internautów w Polsce rozmawia z rodziną przez komunikatory


Prawie co piąty internauta z Polski do kontaktu z najbliższymi
używa komunikatorów - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie
Microsoft. Najczęściej porozumiewają się w ten sposób z rodziną.

Komunikatory internetowe, które wykorzystuje prawie 20 proc. Polaków, razem z rozmowami telefonicznymi (40 proc. wskazań) i korespondencją pocztową (15 proc.) stanowią najpopularniejsze sposoby porozumiewania się z najbliższymi. W tym celu mieszkańcy naszego kraju coraz chętniej korzystają też z portali społecznościowych (co zadeklarowało 13 proc. ankietowanych) i wiadomości SMS/MMS (7 proc.). Według badania do najbliższych najrzadziej wysyłamy e-maile - robi to jedynie 2 proc. użytkowników sieci.

Europejczycy najczęściej korzystają z komunikatorów internetowych, aby skontaktować się z siostrą lub bratem - robi to 47 proc. z ankietowanych. Co ciekawe, w Polsce ten sposób odgrywa coraz większą rolę w relacjach między pokoleniami: prawie 40 proc. badanych deklaruje, że porozumiewa tak się z swoimi rodzicami. Uczestnicząc w czatach lub wideo konferencjach w gronie rodziny, najczęściej rozmawiają o codziennych sprawach (89 proc. wskazań) i umawiają się na spotkania (72proc.), często poruszają też kwestie osobiste (67proc.). Z kolei najrzadziej za pomocą komunikatorów Polacy plotkują (44 proc. deklaracji) i dyskutują o sporcie (25 proc.).

Już ponad 55 proc. polskich użytkowników komunikatorów internetowych posiada na liście kontaktowej członków swoich rodzin, najczęściej osoby z ich pokolenia - rodzeństwo oraz kuzyni, ale również rodziców, a często nawet z dziadków. Chociaż najpowszechniej wykorzystywanymi opcjami komunikatorów pozostają czaty i rozmowy głosowe, Polacy coraz chętniej używają komunikatorów do wymieniania się zdjęciami (robi to 54 proc. ankietowanych) i plikami (34 proc. wskazań).

W badaniu przeprowadzonym w kwietniu 2008 roku przez firmę Microsoft w 12 krajach europejskich (Austrii, Finlandii, Portugalii, Szwajcarii, Irlandii, Turcji, Bułgarii, Grecji, Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech) i Republice Południowej Afryki, wzięło udział 33 147 internautów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)