Polska20-lecie powstania Klubu "Ład i Wolność"

20‑lecie powstania Klubu "Ład i Wolność"

Zdaniem marszałka Sejmu Marka Jurka obchodzący
20-lecie powstania Klub "Ład i Wolność" był ogniwem między
opozycją działającą u schyłku PRL-u, a życiem politycznym w wolnej
Polsce i szkołą polityczną dla wielu konserwatystów i działaczy
polskiej prawicy.

13.01.2007 | aktual.: 13.01.2007 16:34

Byli działacze klubu obchodzili w Poznaniu 20-rocznicę jego powstania. Działalność Klubu opierała sią na pięciu filarach: chrześcijaństwo, państwowość, debata publiczna, narodowość i kapitalizm.

Marek Jurek był jednym z założycieli i pierwszym przewodniczącym powstałego najpierw nielegalnie w 1987 roku, a w 1989 roku zarejestrowanego w Poznaniu Klubu "Ład i Wolność". Klub działał też w Koninie i Gorzowie Wlkp. Jego członkami byli m.in.: ambasador Polski w Watykanie i b. premier Hanna Suchocka, b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Marcin Libicki i były minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski.

Ten klub był światem idei, który budował późniejsze poparcie opinii społecznej dla działań, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podejmowali jego działacze: ochrony życia nienarodzonego, wartości chrześcijańskich, gospodarki wolnorynkowej, kapitalizmu - powiedział w czasie uroczystości marszałek Jurek.

Zdaniem posła PiS do Parlamentu Europejskiego, historyka Wojciecha Roszkowskiego Klub "Ład i Wolność" przede wszystkim stworzyły środowisko konserwatywne, umiarkowanej prawicy. W PRL opozycja była albo rewizjonistyczna albo lewicowo-katolicka. Środowiska konserwatywne nie miały możliwości działania, były rozproszone. Więc to było dla tych środowisk pierwsze poważne doświadczenie i kuźnia kadr - powiedział Roszkowski.

Poseł Marcin Libickiego powiedział, że "ktoś kiedyś ocenił ideę 'Ładu i Wolności' mówiąc: 'Bóg, pieniądze i ojczyzna! Dobry Pomysł Każdy Przyzna'".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)