Trwa ładowanie...
d1d27j7

20 lat Tygodnika Solidarność




We wtorek 3 kwietnia mija 20 lat od ukazania się pierwszego numeru Tygodnika Solidarność.

d1d27j7
d1d27j7

Pierwszym szefem tygodnika był Tadeusz Mazowiecki. Tygodnik Solidarność był pierwszym opozycyjnym pismem. które mogło ukazywać się w oficjalnym obiegu. Był tak popularny, że mimo dużego nakładu, poszczególne numery pisma rozchodziły się błyskawicznie.

Ukazywanie się tygodnika przerwał stan wojenny. Wydrukowany już numer z datą 11 grudnia 1981 r. został oddany na przemiał, a kilku redaktorów pisma internowano.

Tygodnik wznowił działalność po ponad siedmioletniej przerwie - 2 czerwca 1989 r., a funkcję redaktora naczelnego ponownie objął Mazowiecki.

Gdy w 1989 r. Mazowiecki został premierem, szefostwo tygodnika przejął Jarosław Kaczyński, a po nim - w 1991 r. Andrzej Gelberg, który kieruje pismem do dziś.

d1d27j7

Na łamach Tygodnika Solidarność pisali m. in. Jerzy Holzer, Tomasz Strzembosz, ks. Józef Tischner, Zbigniew Herbert. Felietonistami pisma byli Lech Falandysz i Michał Boni. Spośród dziennikarzy tygodnika wyszło wielu polityków m. in. Waldemar Kuczyński czy Kazimerz Dziewanowski.

Obecnie Tygodnik Solidarność jest pismem społeczno-politycznym, choć krytycy zarzucają mu obniżenie poziomu i sugerują, że powinien pozostać pismem związkowym.

Tygodnik publikuje oświadczenia władz "Solidarności", materiały zjazdowe, zamieszcza artykuły programowe, gospodarcze, polityczne oraz kulturalne.(mon)

d1d27j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d27j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj