Polska20 lat Tygodnika Solidarność

20 lat Tygodnika Solidarność




We wtorek 3 kwietnia mija 20 lat od ukazania się pierwszego numeru Tygodnika Solidarność.

Pierwszym szefem tygodnika był Tadeusz Mazowiecki. Tygodnik Solidarność był pierwszym opozycyjnym pismem. które mogło ukazywać się w oficjalnym obiegu. Był tak popularny, że mimo dużego nakładu, poszczególne numery pisma rozchodziły się błyskawicznie.

Ukazywanie się tygodnika przerwał stan wojenny. Wydrukowany już numer z datą 11 grudnia 1981 r. został oddany na przemiał, a kilku redaktorów pisma internowano.

Tygodnik wznowił działalność po ponad siedmioletniej przerwie - 2 czerwca 1989 r., a funkcję redaktora naczelnego ponownie objął Mazowiecki.

Gdy w 1989 r. Mazowiecki został premierem, szefostwo tygodnika przejął Jarosław Kaczyński, a po nim - w 1991 r. Andrzej Gelberg, który kieruje pismem do dziś.

Na łamach Tygodnika Solidarność pisali m. in. Jerzy Holzer, Tomasz Strzembosz, ks. Józef Tischner, Zbigniew Herbert. Felietonistami pisma byli Lech Falandysz i Michał Boni. Spośród dziennikarzy tygodnika wyszło wielu polityków m. in. Waldemar Kuczyński czy Kazimerz Dziewanowski.

Obecnie Tygodnik Solidarność jest pismem społeczno-politycznym, choć krytycy zarzucają mu obniżenie poziomu i sugerują, że powinien pozostać pismem związkowym.

Tygodnik publikuje oświadczenia władz "Solidarności", materiały zjazdowe, zamieszcza artykuły programowe, gospodarcze, polityczne oraz kulturalne.(mon)

tygodniksolidarnośćrocznica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)