20 centymetrów śniegu na Kasprowym Wierchu
Na Kasprowym Wierchu w Tatrach leży 20-centymetrowa warstwa śniegu. Warunki turystyczne w wyższych partiach gór są trudne, wymagają dużego doświadczenia i zimowego sprzętu. W partiach niższych szlaki są mokre i błotniste. W górach jest bardzo zimno. Synoptycy zapowiadają intensywne opady.
09.06.2005 | aktual.: 09.06.2005 13:11
W czwartek w południe termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały 3 stopnie mrozu, widzialność była ograniczona przez mgłę i niski pułap chmur do 20 metrów. Zimny północno-wschodni wiatr wiał z prędkością 40 km/h.
Według porannych pomiarów na szczycie spadło średnio 15 cm śniegu, ale do południa jego pokrywa wzrosła do 20 cm. Wciąż pada śnieg, jest zamieć - zima. Mamy już pierwszy podkład śnieżny w nowym sezonie narciarskim - żartował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu.
W Dolinie Pięciu Stawów w ciągu ostatniej doby spadło 5 cm śniegu, w sumie pokrywa śnieżna ma tam teraz 29 cm. Na Hali Gąsienicowej leży 8-centymetrowa warstwa świeżego śniegu, a w Morskim Oku pokrywa ma 3 cm.
Według synoptyków, opady śniegu zdarzają się w czerwcu w Tatrach. W zimne lata opady śniegu mogą występować w wyższych partiach tych gór w każdym miesiącu. Najmniej bywa ich w suchych miesiącach, czyli w sierpniu i wrześniu.
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają podejmowanie wycieczek na eksponowane szczyty i granie Tatr Wysokich, takie jak Rysy, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, czy rejon Orlej Perci. Miejscami klamry i łańcuchy asekuracyjne, zamontowane na szlakach przebiegających w szczególnie niebezpiecznym terenie, znajdują się pod śniegiem. Na szlakach świeży śnieg pokrywa płaty starego, stwardniałego i przez to bardzo niebezpiecznego.
W niższych partiach Tatr należy uważać w otoczeniu potoków, które po intensywnych opadach mogą wezbrać. Według synoptyków, w ciągu najbliższej doby w górach spadnie do 40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.
Władze TPN przypominają, że w sezonie letnim, czyli od 1 kwietnia do 30 listopada, w parku obowiązuje zakaz poruszania się po wszystkich szlakach turystycznych od zmierzchu do świtu.
W czwartek w Zakopanem padał deszcz, a termometry wskazywały około 5 stopni ciepła.
Według synoptyków, w najbliższym czasie pogoda w górach nie ulegnie znaczącej poprawie. Może być jednak trochę cieplej. W piątek na Podhalu ma być od 11 do 13, a w Tatrach 3 stopnie powyżej zera. Będzie pochmurno, wystąpią opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem.