2 września - kalendarium historyczne
2 września 1621 - Bitwa pod Chocimiem
Zwycięska bitwa polskiego rycerstwa pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza z Turkami pod Chocimiem.
19.05.2016 | aktual.: 17.02.2020 00:44
2 września 1939 - Pierwszy transport więźniów do obozu w Stutthofie
Do obozu koncentracyjnego Stutthof (Sztutowo) przybył pierwszy transport więźniów - około 200 osób z Gdańska. Stutthof był pierwszym i najdłużej działającym obozem hitlerowskim na ziemiach polskich, istniał do maja 1945 roku.
*Zobacz też:
Nierozliczone ludobójstwo w podobozie KL Stutthof w Bocieniu *
2 września 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy przejmują Sadybę
W nocy z 1 na 2 września pociski czołgowe niszczą Kolumnę Zygmunta. W ciągu dnia siły podległe gen. Reinefarthowi stopniowo obsadzają zburzone Stare Miasto, opuszczone przez Powstańców. Rozpoczynają się masowe mordy i gwałty. W ręce wroga dostaje się ok. 35 tys. ludzi.
Grupa gen. Rohra przypuszcza generalny szturm na Sadybę, opanowując ją około południa. Oddziały powstańcze ponoszą dotkliwe straty. Nieprzyjaciel dokonuje masowych mordów ludności cywilnej.
Zajęcie Sadyby otwiera Niemcom dostęp od południa do dwóch ważnych arterii Dolnego Mokotowa - ulic Czerniakowskiej i Belwederskiej. Obrońcy Sielc znajdują się w bardzo trudnym położeniu. Nieprzyjaciel prowadzi ostrzał artyleryjski i bombarduje Górny Mokotów. Szczególnie silnie ostrzeliwany jest rejon Puławskiej, w pobliżu Odyńca i Tynieckiej. Trwają naloty na Śródmieście. Bomby rujnują m.in. kościół św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży i solidny gmach Gimnazjum Królowej Jadwigi. Powstańcy niespodziewanie zdobywają gmach YMCA przy ul. Konopnickiej. Nieudany szturm na Uniwersytet jest ostatnią powstańczą próbą zdobycia tego bastionu, panującego nad Powiślem. Zagraża on stanowiskom oddziałów kpt. Cypriana Odorkiewicza "Krybara" w okolicach Sewerynowa, Bartoszewicza i Kopernika.
Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.
2 września 1945 - Utworzenie organizacji "Wolność i Niezawisłość"
W Polsce powstała konspiracyjna organizacja antykomunistyczna "Wolność i Niezawisłość", kontynuująca działalność Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych, na jej czele stanął pułkownik Jan Rzepecki, rozpracowana i zniszczona przez UB w grudniu 1952 roku.
2 września -31 - Bitwa pod Akcjum
Pod Akcjum stoczono decydującą bitwę rzymskiej wojny domowej, w której konsul Oktawian August pokonał w starciu morskim, flotę Marka Antoniusza i Kleopatry.