Trwa ładowanie...

2 mln zł. Tyle kosztowały podróże Beaty Szydło wojskową Casą

Premier Beata Szydło chętnie spędza weekendy w domu. By do niego dotrzeć często korzysta z wojskowych samolotów Casa. Ile kosztowały te przeloty?

2 mln zł. Tyle kosztowały podróże Beaty Szydło wojskową CasąŹródło: Wikipedia/PAP
dvu0wtc
dvu0wtc

Andrzej Duda i Beata Szydło latają z Warszawy na weekend do Krakowa rządowymi Embraerami i samolotami Casa wykorzystywanymi też do przewożenia deportowanych z Anglii Polaków - ustaliła w połowie lutego Wirtualna Polska. Platforma Obywatelska postanowila sprawdzić, ile razy premier Szydło skorzystała z wojskowego samolotu. Wystosowała w tej sprawie interpelację do ministerstwa obrony narodowej - informuje "Super Express".

Prezydent i premier korzystają z wojskowych samolotów wykorzystując specjalną instrukcję HEAD. Zgodnie z nią maszyny wojskowe mogą wykonywać loty w ramach "misji oficjalnych" i do "celów związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych". W gotowości do takich misji czekają z reguły dwa samoloty, których załoga musi odbyć wcześniej lot próbny. Oznacza to, że każdy lot premier na trasie Warszawa - Kraków - Warszawa wymaga co najmniej dwóch maszyn, które muszą łącznie wykonać co najmniej cztery loty.

MON i KPRM nie chciały ujawnić, ile dokładnie takich weekendowych lotów ze statusem HEAD odbyła szefowa rządu. Dopiero po interpelacji Platformy Obywatelskiej resort obrony narodowej zdecydował się odpowiedzieć na to pytanie.

dvu0wtc

"Zgodnie z przesłanymi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapotrzebowaniami prezes Rady Ministrów w 2016 r. odbyła 25 lotów o statusie HEAD na trasie Warszawa - Kraków, Kraków - Warszawa, a w 2017 r. 6 takich lotów" - poinformował wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Koszt jednego lotu Casą to - według "Rzeczpospolitej" - 34 tys. zł. W każdy przelot pani premier zaangażowane są jednak dwie maszyny, a to oznacza - jak wyliczył "SE" - że na te podróże wydaliśmy już 2 mln zł.

Źródło: "Super Express", WP

dvu0wtc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu0wtc
Więcej tematów