WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

2/3 Chorwatów za tradycyjną definicją małżeństwa

Z częściowych wyników referendum w Chorwacji ws. wprowadzenia do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety wynika, że taką definicję poparło blisko 65 proc. głosujących - podała Centralna Komisja Wyborcza. Dotąd przeliczono 1/3 głosów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
2/3 Chorwatów za tradycyjną definicją małżeństwa
(WP.PL, Fot: Małgorzata Jaworska)
WP

Z przeliczonych głosów wynika, że 34 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko proponowanej w referendum definicji małżeństwa. Referendum będzie ważne niezależnie od frekwencji, która na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych wynosiła niecałe 27 procent.

Agencja Associated Press komentuje wynik głosowania uwagą, że w ten sposób chorwacka konstytucja zostanie zmieniona tak, by zabronić małżeństw osób jednej płci. Zauważa także, że wynik jest dużym zwycięstwem konserwatystów w Chorwacji.

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy katolickie ugrupowanie "W Imieniu Rodziny" zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

WP

Przeciwnicy plebiscytu twierdzili, że jest on dyskryminacyjny i antygejowski.

Kościół katolicki w liczącej 4,2 miliona ludności Chorwacji, przyjętej niedawno do Unii Europejskiej, wyraził pełne poparcie dla inicjatorów referendum. Przeciwko zaś wypowiedzieli się zarówno premier Chorwacji, socjaldemokrata Zoran Milanović, jak i prezydent Ivo Josipović oraz centrolewicowe partie rządzącej koalicji.

Rząd wystąpił w ub. miesiącu z propozycją wprowadzenia zmian legislacyjnych, które w przyszłości pozwoliłyby uniknąć referendów w sprawach dotyczących praw mniejszości i które wprowadzałyby minimalny próg uczestnictwa w referendach zmierzających do zmiany ustawy zasadniczej.

W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heteroseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP