Polska195. rocznica urodzin Chopina

195. rocznica urodzin Chopina

Specjalnym recitalem wokalnym w wykonaniu
wybitnego polskiego tenora Wojciecha Maciejowskiego i pianistki
Laury Sobolewskiej uczczono w wielkopolskim Antoninie
195. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

195. rocznica urodzin Chopina
Źródło zdjęć: © AFP

27.02.2005 | aktual.: 27.02.2005 20:16

Publiczność zgromadzona w kameralnym saloniku Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów przyjęła owacyjnie koncert rocznicowy pt. "Chopin i jego następcy". To hołd złożony wielkiemu kompozytorowi - powiedziała organizatorka koncertu, Barbara Fibingier. Występ bisowano dwukrotnie.

Duet wykonał mazurki Chopina oraz pieśni Paderewskiego i Raula Kochalskiego. Ten ostatni poświęcił swoje twórcze życie muzyce Chopina. Był uczniem ucznia Chopina - Karola Mikulego, a w okresie międzywojennym był pierwszym, który nagrał prawie wszystkie kompozycje Fryderyka. Po wojnie związał się z Wielkopolską, został pochowany w Poznaniu - powiedziała Fibingier.

W modrzewiowym pałacu księcia Antoniego młody Fryderyk przebywał co najmniej dwukrotnie. Powstał tutaj Polonez C-dur na fortepian i orkiestrę. To w Antoninie Chopin wniósł korekty do rękopisu Trio g- moll na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

Podczas wakacji w Antoninie Chopin grał chętnie swoje utwory księciu i jego córkom. Historycy twierdzą, że był ulubieńcem książęcej rodziny, która podobnie jak on kochała muzykę, a swojego młodego gościa uważała już wtedy za wielkiego kompozytora.

Obecnie w Pałacu Radziwiłłów odbywa się wiele koncertów i festiwali o międzynarodowej renomie. Wielu artystów uważa, że jest to godne miejsce dla pianistów światowego formatu.

Dla upamiętnienia pobytu wielkiego kompozytora w uroczym pałacyku, od kilku lat organizowane są koncerty i festiwale. Stało się to możliwe dzięki Jerzemu Waldorffowi, którego starania podjęte w latach siedemdziesiątych uratowały cenny obiekt przed całkowitym zniszczeniem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)