Polska1620 znaczków z papieżem

1620 znaczków z papieżem

Wystawa unikatowej kolekcji 1620 znaczków
poświęconych Janowi Pawłowi II w Galerii Pałacu Prezydenckiego
będzie od soboty otwarta dla publiczności.

16.10.2003 | aktual.: 16.10.2003 12:31

Znaczki ze 123 krajów świata gromadził przez ponad 20 lat ks. prof. Waldemar Chrostowski. Wśród eksponatów znalazły się okazy wydane m.in. w Gabonie, Beninie, Mauritiusie, Gambii, Liberii, Dominikanie, RPA, USA, Polsce, Czechach, Watykanie i na Ukrainie.

Ukazują one Jana Pawła II w stroju pontyfikalnym z krzyżem pasterskim w ręku, podczas spotkania z dziećmi, przy łóżku chorego, w rozmowie z więźniem, pocieszającego biednego, rozmawiającego z robotnikiem, podczas rozmowy z politykami, duchownymi, działaczami społecznymi.

Większość znaczków to portrety Jana Pawła II w różnych okresach pontyfikatu, niektóre nawiązują do wcześniejszych momentów jego życia. "Żaden człowiek za swojego życia nie doczekał się do tej pory takiej liczby znaczków, jak Jan Paweł II" - podkreśla twórca kolekcji ks. Chrostowski, który jest również członkiem Polskiej Akademii Filatelistyki.

Najstarszym w kolekcji jest znaczek z Dominikany, wydany na Wielki Tydzień w 1979 roku, który przedstawia papieża w geście wielkanocnego błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W następnych miesiącach i latach mnożyły się kolejne edycje. Rekordowy pod tym względem był rok 2000, kiedy z okazji Wielkiego Jubileuszu ukazało się aż 35 wydań nawiązujących do osoby i pontyfikatu Ojca Świętego.

Materiał filatelistyczny związany z papieżem to nie tylko znaczki, ale także koperty, pocztówki, stemple. Łącznie ponad 5 tys. pozycji.

W 2003 roku dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu ukazało się wspólne wydanie poczty polskiej i poczty watykańskiej. Każdy z 25 znaczków dokumentuje jeden rok pontyfikatu.

Wystawę w Galerii Pałacu Prezydenckiego otworzył w ostatni piątek prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podczas wernisażu ks. Chrostowski przekazał swój zbiór Muzeum Narodowemu w Warszawie z nadzieją, że stanie się on początkiem większej kolekcji dokumentującej pontyfikat papieża Polaka.

Ekspozycję będzie można zwiedzać w każdą sobotę i niedzielę, aż do 11 listopada, w godzinach 10-15.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)