Trwa ładowanie...
dzsvrwq

160 tys. eksponatów zniknęło z rosyjskich muzeów

Ponad 160 tys. eksponatów zniknęło z rosyjskich muzeów w ciągu ostatnich 80 lat, wynika ze spisu przeprowadzonego na zamówienie prezydenta Władimira Putina.

dzsvrwq
dzsvrwq

Spis eksponatów rozpoczął się, kiedy wyszło na jaw, że z Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu zginęły dzieła sztuki o łącznej wartości pięciu milionów dolarów.

Sytuacja jest alarmująca. Sprawdziliśmy 500 muzeów, w których znajduje się ok. 20 milionów eksponatów. To dopiero jedna czwarta wszystkich rosyjskich muzeów - powiedział wicepremier Dmitrij Miedwiediew, typowany na następcę Putina.

Większość dzieł sztuki, znajdujących się w rosyjskich muzeach, jest bardzo źle chroniona.

Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku rosyjskie muzea znalazły się w kryzysie. Fundusze państwowe skończyły się, a członkowie gangów oferowali pracownikom ogromne sumy pieniędzy za wynoszenie dzieł sztuki z muzeów. Skradzione eksponaty były przemycane do Europy, Azji i północnej Ameryki.

dzsvrwq

Rosyjski sąd skazał w marcu nauczyciela historii - Nikołaja Zawatskiego - za kradzież ponad 200 dzieł sztuki z Muzeum w Ermitażu, w którym jego żona pracowała jako kustosz. Zawatskij przyznał się do winy. Przed procesem wyznał, że większość ze skradzionych dzieł sprzedał w lombardzie, a za zdobyte pieniądze kupował insulinę dla chorej żony, Larissy. Kradzieże wyszły na jaw, kiedy Larissa zmarła na zawał serca podczas rutynowej kontroli kolekcji, której elementy zrabował jej mąż.

dzsvrwq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzsvrwq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj