Polska16-latka z Elbląga zatruła się tlenkiem węgla podczas kąpieli

16‑latka z Elbląga zatruła się tlenkiem węgla podczas kąpieli

16-latka podczas kąpieli w łazience zatruła się tlenkiem węgla - informuje policja w Elblągu. W mieszkaniu woda podgrzewana była piecykiem gazowym. Dziewczyna została przewieziona karetką do szpitala. Jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

16-latka z Elbląga zatruła się tlenkiem węgla podczas kąpieli
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 21 w jednym z mieszkań w Elblągu. 16-letnia dziewczyna kąpała się w łazience. W pewnym momencie jej starsza siostra usłyszała hałas. Znalazła nieprzytomną dziewczynę leżącą na podłodze. Na miejsce wezwano pogotowie, policję oraz straż pożarną.

Strażacy przy użyciu miernika stwierdzili w mieszkaniu obecność tlenku węgla, który zagrażał nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

16-latka została przewieziona karetką do Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu. Na szczęście odzyskała przytomność. W tej chwili nie grozi jej niebezpieczeństwo. O dużym szczęściu mogą mówić też pozostali domownicy.

Prawdopodobną przyczyną ulatniania się tlenku węgla był niesprawny piecyk gazowy. Policjanci będą wyjaśniali okoliczności zdarzenia.

Groźny tlenek węgla

Podobne zdarzenie miało miejsce 9 października na ulicy Radomskiej w Elblągu. Tam 34-letnia kobieta podczas kąpieli straciła przytomność. Znalazła ją kilkuletnia córka, a mąż powiadomił pogotowie. 34-latka trafiła do szpitala, gdzie odzyskała przytomność. Lekarze skierowali ją jeszcze do Gdyni, gdzie przebywała w komorze hiperbarycznej. Prawdopodobną przyczyną zaczadzenia był nieszczelny piecyk i niedrożna wentylacja.

Cichy zabójca

Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz, nieweryfikowalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne.

W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla może występować w całej kubaturze pomieszczenia.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

Służby alarmują:

- na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych;

- należy dokonywać okresowych przeglądów komina;

- niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia powinny zostać naprawione bądź wymienione, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia;

- należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny;

- nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach;

- należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym;

- nie należy używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Służby radzą, by zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.

Policjanci ostrzegają także przed domokrążcami, którzy oferują do sprzedaży wątpliwej jakości czujniki tlenku węgla za stosunkowo duże pieniądze. Warto zaopatrzyć się w taki czujnik, ale z atestem i w sklepie.

Źródło artykułu:Policja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)