Trwa ładowanie...
d31i5c1
#15latRazem. Niemcom podoba się Polska. Chcą zobaczyć więcej

#15latRazem. Niemcom podoba się Polska. Chcą zobaczyć więcej

Warszawa, Kraków i miasta nadmorskie – to miejsca, które wybierają Niemcy, odwiedzając nasz kraj. Ich wrażenia? Bardzo pozytywne. Nasi sąsiedzi, którzy wspólnie z nami tworzą Unię Europejską, nie mają też problemu, by wymienić nazwiska znanych Polaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d31i5c1

Kolejnym przystankiem w podróży naszego food trucka był Berlin. Z Niemcami łączy nas nie tylko Unia Europejska. Jesteśmy sąsiadami. Ale na ile się znamy? Sprawdziliśmy.

Tylko nieliczni Niemcy, których spotkaliśmy w Berlinie, nigdy nie byli w Polsce. I to nie dlatego, że nie jest ona dla nich atrakcyjna. "Nie byłam w wielu krajach", "Moi przyjaciele odwiedzają Polskę regularnie. Ja nie miałem czasu, by podróżować z nimi" - tłumaczyli. I zapewniali: "Teraz nie ma problemu z przyjazdem do Polski, więc na pewno ją odwiedzę".

d31i5c1

"Pięknie" według wielu berlińczyków było w Krakowie, nad morzem czy w Warszawie. Jeden z naszych rozmówców był w Świnoujściu, którym był zachwycony, ale miał problem z wymówieniem nazwy miasta.

"Polska zaskoczyła mnie dziś pierogami"

Poprosiliśmy też Niemców, by powiedzieli, co wiedzą o Polsce. Wielu z nich zwracało uwagę na naszą trudną historie. Jedna z kobiet bardzo się wzruszyła podkreślając, że dużo wycierpieliśmy przez wojny.

"Jest u was dość tanio" - to też usłyszeliśmy. A także, że Polska ładnie wygląda na zdjęciach. Tak powiedział Niemiec, który nie był w Polsce, ale zamierza się do niej wybrać.

d31i5c1

"Polska to uroczy, uroczy kraj. Mam przyjaciół z Polski. Jest ona członkiem Unii Europejskiej" - powiedziała piosenkarka Carolin, którą spotkaliśmy w Berlinie podczas nagrywania teledysku do utworu o Unii Europejskiej. Jak dodała: "Polska mnie też dzisiaj zaskoczyła pierogami".

   WP.PL

Czy Polak znany w Polsce jest popularny w Niemczech?

Miło było również usłyszeć od berlińczyków, że znają ważne dla Polski postacie. I to te, które zasłynęły z różnych powodów i działają bądź działali w różnych dziedzinach.

d31i5c1

Okazało się, że Niemcy znają polskich polityków - Lecha Wałęsę, Lecha i Jarosława Kaczyńskich, ludzi filmu - Andrzeja Wajdę i Romana Polańskiego oraz papieża Jana Pawła II. Nie jest im też obcy Robert Lewandowski, Maria Curie-Skłodowska czy Krzysztof Penderecki.

   WP.PL

"Jak się teraz okazuje, muszę poznać jakiś polskich celebrytów" - zaznaczyła Carolin.

Po wizycie w Berlinie nie wyjeżdżamy food truckiem z Niemiec. Przed nami rozmowy przy polskim jedzeniu z mieszkańcami Poczdamu.

O tym, co usłyszymy i co zobaczymy, dowiecie się w kolejnych odsłonach cyklu #15latRazem. Naszą podróż będziemy relacjonować przez tydzień.

Masz pytanie, newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31i5c1

Podziel się opinią

Share

d31i5c1

d31i5c1
Więcej tematów