Polska159 posłów zadało pytania premierowi Tuskowi

159 posłów zadało pytania premierowi Tuskowi

Kilkudziesięciu posłów zabrało głos podczas blisko czterogodzinnej debaty nad expose premiera Donalda Tuska. Po debacie posłowie zadają pytania. Zapisało się 159 posłów, którzy chcieliby usłyszeć od premiera odpowiedzi na swoje wątpliwości przed głosowaniem nad wotum zaufania. To głosowanie, decyzją Konwentu Seniorów, zostało przeniesione na sobotę, po godz. 10.00.

159 posłów zadało pytania premierowi Tuskowi
Źródło zdjęć: © PAP

Posłowie interesowali się przede wszystkim reformą szkolnictwa, rolnictwem, samorządami, budową autostrad i pieniędzmi jakie rząd zamierza przeznaczyć na służbę zdrowia.

Najwięcej pytań, zarówno od posłów koalicji PO-PSL, jak i opozycji - PiS i LiD - dotyczyło infrastruktury i budowy autostrad. Pytano o konkretne inwestycje, czy będą dokończone te, które są w trakcie realizacji, czy powstaną nowe drogi. Poseł Ryszard Galla (niezrzeszony) chciał wiedzieć, jak będą uregulowane płatności za przejazdy autostradami.

Wielu posłów zadających pytania zainteresowana była propozycją Platformy, która chce ograniczenia kompetencji wojewodów na rzecz marszałków województw. Pytali, w jaki sposób będzie to przeprowadzone. Krystyna Skowrońska (PO) pytała, jak będą wyrównywane szanse pomiędzy poszczególnymi regionami.

Pytania dotyczące szkolnictwa odnosiły się przede wszystkim do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, zapowiedzi wprowadzenia bonu edukacyjnego, co stanie się z edukacją na poziomie zawodowym, czy rząd ma pomysł na wyrównanie szans edukacyjnych na poziomie przedszkola.

Artur Ostrowski (LiD) pytał, czy będzie utrzymana bezpłatna edukacja i jak rząd rozwiąże problem wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Natomiast Jadwiga Wiśniewska z PiS chciała wiedzieć, skąd rząd zamierza wziąć pieniądze na podwyżki płac dla nauczycieli. Niemożliwe jest dokonanie tego. Premier musi poprosić o pomoc Harry'ego Pottera - ironizowała Wiśniewska.

W dziedzinie rolnictwa posłów interesowało przede wszystkim to, czy procedury pozyskiwania przez rolników dopłat z UE będą uproszczone, czy KRUS zostanie zreformowany i czy będzie utworzony fundusz sołecki. Stanisław Kalemba (PSL) pytał, czy rząd ma pomysł na wprowadzenie programu pomocowego dla ludzi, którzy pracowali w PGR-ach.

Pytania w sprawie służby zdrowia dotyczyły głównie pieniędzy: jak wiele rząd chce przeznaczyć na finansowanie służby zdrowia, na podwyżki dla pracowników i czy może wskazać źródła finansowania dla tych zamierzeń. Kiedy i w jakiej wysokości będą podwyżki w służbie zdrowia? - pytał Marek Balicki(LiD). Artur Górski (PiS) chciał wiedzieć czy i - jeśli tak - to kiedy rząd przedstawi projekty ustaw reprywatyzacyjnych. Andrzej Sośnierz (PiS) pytał, czy rząd ma zamiar dokończyć rejestrację usług medycznych.

Tomasz Lenz (PO) pytał o ulgi w podatku CiT o to, jak ułatwić przedsiębiorcom płacenie składek ZUS.

O sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju - m.in. koncepcję rządu w sprawie fuzji Orlenu oraz o to, czy prywatyzacja zapowiedziana przez PO będzie dotyczyć także sektora strategicznego i Lotosu - pytali m.in. Andrzej Nowakowski (PO), Tomasz Dudziński (PiS) i Ryszard Zbrzyzny (LiD).

Elżbieta Steker- Dembińska (LiD) pytała o kwestię wspierania inwestycji energetycznych przez państwo. Interesowała ją model łączenia firm energetycznych.

Andrzej Dera (PiS) chciał znać przyczyny niezłożenia oświadczeń majątkowych przez kilku ministrów rządu Donalda Tuska. Jego zdaniem byli to ministrowie, od których powinno się w głównej mierze wymagać oświadczeń majątkowych. Myślę tu o ministrze sprawiedliwości Zbigniewie Ćwiąkalskim, ministrze finansów Jacku Rostowskim i ministrze rozwoju regionalnego Elżbiecie Bieńkowskiej. Czy ci ministrowie czegoś się wstydzą, czy mają coś do ukrycia? - pytał.

Krystyna Grabicka (PiS) pytała o sposób ratyfikacji Traktatu Reformujacego. Jaką większością? Czy będzie referendum? - pytała. Interesowała ją także kwestia równouprawnienia mniejszości polskiej w Niemczech w porównaniu z mniejszością niemiecką w Polsce.

Jerzy Rębek (PiS) pytał o przybliżoną datę przyjęcia euro. Czy rząd zamierza renegocjować procedury wykorzystywania środków unijnych? - pytał Bogdan Lis (LiD)

Anna Sobecka (PiS) pytała o elementy polityki prorodzinnej rządu: czy ulgi na dzieci będą rosły i jak rząd zamierza poradzić sobie z malejącym wskaźnikiem demograficznym.

Andrzej Grzyb (PSL) chciał wiedzieć, jak wyglądają przygotowania do polskiego przewodnictwa w UE.

Posłowie prosili premiera, by powiedział, czy Kościół będzie finansowany z budżetu państwa. Pytała o to Joanna Senyszyn (LiD). Artur Ostrowski (LiD) dociekał, czy zostaną przeznaczone pieniądze w budżecie państwa na Świątynię Opatrzności Bożej.

Marek Suski (PiS) pytał z kolei, czy powrócą czasy szalonej prywatyzacji. Poseł znacznie przekroczył czas przeznaczony na zadanie pytania, w wyniku czego prowadzący obrady wicemarszałek Stefan Niesiołowski wyłączył mu mikrofon.

Michał Wojtkiewicz (PiS) chciał wiedzieć, kiedy przystanki będą tak schludne jak we Włoszczowej.

Tadeusz Woźniak (PiS) w ciągu minuty zadał kilkanaście pytań: Zadam pytanie w stylu jaki Pan premier lubi. Czy Pan wie, ile zarabia pracownik merytoryczny w powiatowym urzędzie w Kutnie?

Pytanie zadał Ludwik Dorn (PiS), który chciał znać rolę mec. Wojciecha Brochwicza w rządzie PO - PSL. Brochwicz był wiceszefem MSWiA w rządzie Jerzego Buzka (1997-1999), a w pierwszej połowie lat 90. wiceszefem kontrwywiadu Urzędu Ochrony Państwa; wtedy uczestniczył w wyjeździe do Moskwy w sprawie moskiewskiej pożyczki dla PZPR, osobiście zatrzymywał też oficera WP - niemieckiego szpiega w Polsce. Był też ekspertem PO, członkiem Rady Programowej tej partii.

Na pytania posłów premier będzie odpowiadać w sobotę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)