Trwa ładowanie...
d1148k9

15 sierpnia. Zakończyła się defilada 2019 w Katowicach

Zakończyła się defilada wojskowa "Wierni Polsce”. Ulicami Katowic przeszło ponad 2,5 tys. żołnierzy i przejechało 185 pojazdów. W niebo wzbiło się ponad 60 statków powietrznych. Na miejscu byli m.in. prezydent, premier i szef MON.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
15 sierpnia. Defilada 2019 w Katowicach liczyła 3 km
15 sierpnia. Defilada 2019 w Katowicach liczyła 3 km (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d1148k9

- Dzięki postawie naszych dziadów i pradziadów nawała bolszewicka została zatrzymana - powiedział w Katowicach szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister podziękował żołnierzom za codzienną służbę. Po nim przemawiał Mateusz Morawiecki. - Dzięki tamtemu bohaterstwu my dzisiaj cieszymy się wolną Polską - stwierdził. I dodał, że dziś Polacy są zobowiązani do korzystania z czasu pokoju.

d1148k9

- To nasi wspaniali bohaterowie, żołnierze, ale i gimnazjaliści, studenci, chłopi i robotnicy z Bitwy Warszawskiej, którzy powstrzymali czerwoną zarazę, którzy szli na Warszawę, Berlin, Paryż, obronili wtedy losy Polski i świata - przypomniał.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

- To nasze umiłowanie praworządności i demokracji wpłynęło na losy świata trzykrotnie - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że "ludzie Górnego Śląska sto lat temu stanęli, by walczyć o Polskę i polskość". Zauważył, że wojsko polskie to "mur ochronny" dla wszystkich obywateli. - Dziękuję wam z całego serca - stwierdził.

d1148k9

I dodał, że ze wzruszeniem przyjął w środę komplet flag z kontyngentów na całym świecie, które ma zamiar przekazać organizacjom społecznym.

15 sierpnia. Defilada 2019. W Katowicach tłumy

Trasa defilady w Katowicach rozpoczęła się się przy ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie przeszła na północ aleją Korfantego. Do rozformowania wojsk doszło na wysokości Pętli Słonecznej.

Brało w niej udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Na trasie pochodu można było zobaczyć m.in. czołgi, transportery Rosomak i samochody Humvee.

d1148k9

Obok żołnierzy Wojska Polskiego maszerowali stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Chorwacji, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.

15. sierpnia. Defilada w Katowicach. Wcześniej jednoznaczne słowa Andrzeja Dudy

Przed rozpoczęciem defilady prezydent Andrzej Duda wygłosił w Katowicach mocne przemówienie. Odniósł się do "horrendalnych plotek" o obniżaniu uposażeń emerytalnych dla żołnierzy.

- Proszę, by tego rodzaju kłamliwymi argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo to jest ohydne i nieprzyzwoite – zaznaczył mocno. Stwierdził, że jest to "wstrętna nieprawda".

d1148k9

Opozycja twierdzi, że przeniesienie głównych obchodów 15 sierpnia do Katowic to manewr wyborczy. - Obchody 15 sierpnia, dnia Wojska Polskiego, będą odbywać się w Katowicach, dlatego że jest to okręg wyborczy obecnie urzędującego premiera - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Schetyna i kierownictwo PO złożyli wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1148k9

Podziel się opinią

Share

d1148k9

d1148k9
Więcej tematów