Polska15. ranking posłów tygodnika "Polityka"

15. ranking posłów tygodnika "Polityka"

Po raz 15. tygodnik "Polityka" ogłosił ranking posłów. Dziennikarze pracujący w sejmie wybrali najlepszych posłów, najlepszych debiutantów, przyznali też żółte kartki ostrzegawcze tym, którzy do tej pory nie odnaleźli się w swojej roli.

15. ranking posłów tygodnika "Polityka"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

30.08.2012 | aktual.: 31.08.2012 07:50

Najlepszymi posłami według dziennikarzy są: Andrzej Adamczyk (PiS), Anna Bańkowska (SLD), Andrzej Dera (SP), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Kalisz (SLD), Jerzy Kozdroń (PO), Krzysztof Kwiatkowski (PO), Sławomir Neumann (PO), Janusz Piechociński (PSL) i Beata Szydło (PiS).

Poseł SLD Ryszard Kalisz od wielu lat uznawany jest za jednego z najlepiej przygotowanych merytorycznie posłów. Jak mówi, w parlamencie najważniejsza jest wiedza i doświadczenie. Ryszard Kalisz przypomina, że zanim został posłem był adwokatem i ma wiedzę prawniczą, a to w pracy w Sejmie pomaga.

W dziesiątce najlepszych debiutantów znaleźli się: Ligia Krajewska (PO), Killion Munyama (PO), Cezary Olejniczak (SLD), Dariusz Rosati (PO), Andrzej Rozenek (RP), Krzysztof Szczerski (PiS) i Przemysław Wipler (PiS).

Poseł Ruchu Palikota Andrzej Rozenek zaznacza, że cała partia jest debiutantem i to wyróżnienie należy się całej grupie posłów. Dodaje, że początki w jego przypadku nie były najtrudniejsze.

Żółte kartki, czyli ostrzeżenia, otrzymali: Adam Hofman (PiS), Dariusz Joński (SLD), Patryk Jaki (SP), Jan Tomaszewski (PiS), Antoni Macierewicz (PiS), Elżbieta Radziszewska (PO) i Joanna Kluzik-Rostkowska (PO).

Hofman określany jest jako arogancki i zarozumiały, nie mający żadnego dorobku parlamentarnego i nie traktujący poważnie funkcji rzecznika. Jońskiemu zarzuca się braki w wykształceniu i brak aktywności sejmowej. Jaki nie stara się, organizując konferencje prasowe.

Poseł PiS Jan Tomaszewski oskarżany jest o to, że przenosi do sejmu kibolstwo. Macierewiczowi zarzucane jest to, że zajmuje się tylko Smoleńskiem. Radziszewska jest, zdaniem dziennikarzy, niewidoczna, a po Kluzik-Rostkowskiej spodziewano się intensywniejszej pracy nad kwestiami społecznymi.

Patryk Jaki, który jako jedyny odebrał przyznaną mu "żółtą kartkę", podkreślił, że takie werdykty trzeba przyjmować z pokorą. - Mam nadzieję, że będą nas mobilizować do pracy na przyszłość - powiedział Jaki.

Redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński przypomniał, że ranking powstaje na podstawie wskazań doświadczonych dziennikarzy pracujących w sejmie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (373)