15‑letnia Ola wybudziła się ze śpiączki w Klinice Budzik
15-letnia Ola, którą pod koniec zeszłego roku potrącił tramwaj, wybudziła się ze śpiączki. To 10. już sukces warszawskiej Kliniki Budzik.
21.08.2014 | aktual.: 22.08.2014 11:47
O wybudzeniu dziewczynki poinformowano na stronie internetowej kliniki. "Z wielką radością informujemy, ze w dniu 20 sierpnia 2014 zespół medyczny Kliniki Budzik potwierdził wybudzenie kolejnej pacjentki!" - głosi komunikat.
6 grudnia przy skrzyżowaniu na ul. Hetmańskiej przy skrzyżowaniu z ul. Rolną w Poznaniu doszło do wypadku. Młoda dziewczyna wpadła pod przejeżdżający tramwaj. W ciężkim stanie została odwieziona do szpitala. Tą dziewczyną była Ola, 14-letnia mieszkanka Poznania, uczennica Gimnazjum nr 26.
"W wyniku wielonarządowego urazu zapadła w śpiączkę. Pod koniec stycznia trafiła do Budzika i tu była intensywnie rehabilitowana. Teraz - ku radości najbliższych i personelu Kliniki - jest już w pełni wybudzona!" - czytamy na stronie kliniki.
Pieniądze na rehabilitację Oli zbierano w jej szkole, zbiórki pieniędzy organizowały też jej koleżanki z harcerstwa, które także odwiedzały ją w klinice. Lekarze bowiem często podkreślają, że w procesie wybudzania bardzo ważna jest obecność przy osobie w śpiączce innych osób, którzy będą do niej mówić i zachowywać się tak, jakby obok cały czas toczyło się normalne życie.
Klinika Budzik jest pierwszym w Polsce i jedynym ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci w śpiączce, który działa przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 15 lipca 2013 roku. W tym czasie wybudziło się tam 10 młodych pacjentów. Placówka została wybudowana przez Fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?" dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa.
Klinika realizuje Program leczenia dzieci ze śpiączki finansowany ze środków NFZ, przy wsparciu Fundacji "Akogo?", dzięki czemu rehabilitacja i pobyt są dla pacjentów bezpłatne. Pacjent może być leczony w Budziku do 12 m-cy (z możliwością przedłużenia o kolejne 3-mce decyzją komisji medycznej). Przez cały czas z pacjentem nieodpłatnie przebywa jego rodzic lub opiekun, który jest czynnie włączony w proces rehabilitacyjny.
Źródło: Klinika Budzik