Trwa ładowanie...
d95i855

15 lat więzienia za korupcję dla byłego burmistrza Nankinu

Były burmistrz Nankinu, metropolii leżącej we wschodnich Chinach, Ji Jianye został we wtorek skazany na 15 lat pozbawienia wolności za korupcję. To kolejny przedstawiciel władz, ukarany w ramach kampanii antykorupcyjnej prowadzonej przez prezydenta Xi Jinpinga.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
15 lat więzienia za korupcję dla byłego burmistrza Nankinu
(AFP, Fot: STR)
d95i855

Sąd w Yantai (Jentaj) na wschodzie kraju poinformował, że od Ji przejęto miliony juanów w aktywach, w tym samochód marki Dodge i obraz wart 30 tys. juanów (4,8 tys. dolarów).

Ji został uznany za winnego przyjmowania łapówek w latach 1999-2012, a także lukratywnych propozycji od wielu biznesmenów, m.in. miliardera Zhu Xinglianga, który został zatrzymany w styczniu 2014 roku pod zarzutem korupcji.

W październiku 2013 roku Ji został zdymisjonowany, a w styczniu 2014 roku usunięty z Komunistycznej Partii Chin. Był on jednym z pierwszych urzędników, których dotknęła zakrojona na szeroką skalę walka z korupcją na wszystkich szczeblach władzy.

d95i855

Nankin (Nanjing), dawna stolica Chin, liczy około 8 mln ludności i jest ośrodkiem administracyjnym zamożnej prowincji Jiangsu. Ji Jianye pełnił urząd burmistrza miasta od 2010 roku. Przez mieszkańców Nankinu nazywany był "buldożerem", gdyż realizował tam wiele projektów infrastrukturalnych na wielką skalę i zezwalał na budowę licznych nieruchomości.

W ubiegły piątek władze podały, że były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang został oskarżony o korupcję, nadużycie władzy i dobrowolne ujawnienie tajemnic państwowych. Zhou jest najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny w historii ChRL.

d95i855

Podziel się opinią

Share
d95i855
d95i855
Więcej tematów