Polska14 zatrzymanych w związku z przetargami informatycznymi ZUS

14 zatrzymanych w związku z przetargami informatycznymi ZUS

Funkcjonariusze CBA zatrzymali 14 osób - pracowników ZUS i firm komputerowych - w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach informatycznych dla ZUS. Sprawdzane jest postępowanie na zakup drukarek - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga.

03.12.2014 | aktual.: 03.12.2014 16:40

Wśród zatrzymanych są trzy osoby pracujące w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że wśród zatrzymanych jest też b. członek zarządu ZUS ds. informatycznych, który obecnie pracuje w Ministerstwie Finansów. Chodzi o obecnego pełnomocnika ds. informatycznych MF.

- Zatrzymane są trzy osoby z departamentu zarządzania systemami informatycznymi w ZUS. Nie odnosimy się do nazwisk i stanowisk przez nie zajmowanych. Są to osoby z tego departamentu - powiedziała Mazur. Dodała, że na obecnym etapie nie poda też innych informacji o pozostałych zatrzymanych.

Informację o zatrzymaniach, których dokonano w Warszawie, potwierdził też rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. - Ma to związek ze śledztwem własnym CBA wszczętym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga - powiedział.

- Obecnie agenci CBA zabezpieczają dowody w kilku instytucjach i firmach informatycznych - dodał Dobrzyński.

Rzecznik ZUS Jacek Dziekan potwierdził, że CBA prowadzi czynności w warszawskiej centrali Zakładu. - CBA prowadzi czynności w Centrali, dotyczą one postępowania na zakup urządzeń wielofunkcyjnych (drukarek) na potrzeby ZUS - poinformował Dziekan.

Kolejne takie śledztwo

To nie pierwsze śledztwo CBA w związku z informatyzacją urzędów. W ostatnich miesiącach głośne było dochodzenie w sprawie korupcji w MSWiA, gdzie w związku z ustawianiem przetargów zatrzymano około 40 osób. Wśród nich są wysocy urzędnicy ministerstwa, między innymi były wiceszef MSWiA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (279)