Trwa ładowanie...
d3bi9kg
30-04-2008 10:00

14-latek z Polski wypatrzył nową kometę

Polscy miłośnicy astronomii aktywnie
uczestniczą w projekcie poszukiwania komet na zdjęciach wykonanych
przez obserwatorium kosmiczne SOHO. W kwietniu wypatrzyli trzy
komety.

d3bi9kg
d3bi9kg

W niedzielę, 27 kwietnia swoją pierwszą kometę SOHO znalazł Eryk Banach, uczeń gimnazjum w Krapkowicach koło Opola. Jako 14-latek jest prawdopodobnie najmłodszym uczestnikiem projektu, który wypatrzył kometę.

Nie jedną, ale dwie komety znalazł Michał Kusiak, student astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje komety odkrył 9 kwietnia i 23 kwietnia. Nie są to jednak jego pierwsze sukcesy w SOHO Comets, wcześniej dostrzegł komety w dniach 24 listopada i 10 grudnia ub. roku.

Wszystkie komety dostrzeżone w kwietniu przez Polaków należą do grupy Kreutza. Ten rodzaj komet charakteryzuje się tym, że ma peryhelium (czyli najbliższy Słońcu punkt orbity) w bardzo niedalekiej odległości od naszej dziennej gwiazdy.

Ogólnie projekt SOHO Comets zaobserwował do tej pory około 1400 komet. Osiemnaście z nich wypatrzyli Polacy. W latach 2006-2008 aż 13 komet znalazł Arkadiusz Kubczak z Piotrkowa Trybunalskiego, cztery na swoim koncie ma Michał Kusiak z Żywca (lata 2007-2008), a jedną Eryk Banach z Krapkowic (rok 2008).

d3bi9kg

SOHO to obserwatorium słoneczne, ale w ramach swoich obserwacji fotografuje też komety poruszające się w pobliżu Słońca. Jest to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz amerykańskiej NASA.

W ramach projektu SOHO Comets zdjęcia wykonane przez SOHO udostępniane są przez Internet miłośnikom astronomii, którzy zgłosili swój udział w projekcie. Ich zadanie polega na przeglądaniu zdjęć i wyszukiwaniu na nich komet.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj