Ksiądz "brał sznurek". 13‑latek powiedział to głośno
Bielska policja i sąd rodzinny badają sprawę o naruszenie nietykalności cielesnej 13-letniego ministranta. Chłopiec miał zostać poniżony i bity przez księdza, u którego służył. Duchowny w rozmowie z lokalną rozgłośnią zaprzeczył doniesieniom.
13-letni Krystian był ministrantem w kościele we wsi Bestwina (woj. śląskie). Zrezygnował po kilku miesiącach - gdy zorientował się, że ksiądz, pod którego podlegał, po raz kolejny zachował się niestosownie wobec niego i jego kolegów.
Ksiądz bił ministranta? Policja i sąd bada sprawę
- Ksiądz sobie usiadł i każdy podchodził no i on zaczął wpierw wyzywać [ministrantów - przyp. red.] od dziadów (...), a potem brał ten sznurek i zaczął bić i tak praktycznie każdego... głównie w pośladki, ale jak mu zeszło to zdarzało się też tutaj, na końcu kręgosłupa - relacjonował w rozmowie z Radiem Bielsko chłopiec.
Jak tłumaczył, duchowny wymierzał karę wobec ministrantów, którzy np. nie stawili się lub spóźnili się na mszę. Po jednej z takich sytuacji Krystian miał być ciągnięty za ucho przez księdza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Wspólny start w wyborach SP i PiS? Ziobryści o "planie A"
- Od razu widzę po minie Krystiana [że coś się stało - przyp. red.], smutny idzie do pokoju, siada na łóżku, główka w dół i łezki... Pytam się: Krystian, co się stało? Opowiada, że ksiądz go wziął na kolano, że go poniżył przed wszystkimi, że dostał lanie. (...) Nie może być tak, żeby ksiądz poniżał i lał dziecko - mówiła w rozmowie z rozgłośnią babcia Krystiana.
Ksiądz w rozmowie z wujkiem Krystiana tłumaczył, że to była "forma zabawy", która miała spowodować, że chłopcy będą mieli "dyscyplinę".
W rozmowie z rozgłośnią duchowny wszystkiemu zaprzeczył. - To z prawdą nie ma nic wspólnego. Niczego takiego nie było - stwierdził krótko.
- Naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 kk) to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Policjanci przyjęli zawiadomienie złożone przez rodzinę chłopaka i przekazali materiały do sądu rodzinnego. To sąd będzie prowadził postępowanie w tej sprawie - poinformowała w rozmowie z Radiem Bielsko asp. szt. Katarzyna Chrobak, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.
Źródło: Radio Bielsko
Czytaj także:
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:
- 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
- 116 123 – całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
- 800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
- 22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
- 22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
- 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też tutaj.