Świat13 kwietnia - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

13 kwietnia - Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Otwarcie cmentarza polskich oficerów w Miednoje (PAP)
W piątek przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Jeńcy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r.

13.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W Warszawie Rodziny Katyńskie o godz. 14.00 złożyły kwiaty pod krzyżem w Dolince Katyńskiej, a o godz. 15.30 - przy ścianie upamiętniającej ofiary mordu NKWD na Cmentarzu Powązkowskim.

Uroczystości upamiętniające 61. rocznicę zbrodni katyńskiej odbyły się również na cmentarzu wojennym w Gdyni oraz przed Dowództwem Marynarki Wojennej. Wzięli w nich udział przedstawiciele Dowództwa Marynarki Wojennej, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Na cmentarzu wojennym w Gdyni Redłowie księża dziekani Marynarki Wojennej wyznania rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego poprowadzili modlitwę ekumeniczną. Pod pomnikiem ofiar Katynia, a następnie pod "Tablicą upamiętniającą Marynarzy Polskich zamordowanych na Wschodzie w latach 1939-1945" złożone zostały kwiaty.

Wciąż nie znamy pełnej prawdy o Katyniu. Do tej pory także nie zostali ukarani winni morderstw polskich oficerów - przypomniała prezes warszawskich Rodzin Katyńskich Bożena Łojek. Łojek powiedziała, że nie ma pełnej listy ofiar. Nie wiemy też gdzie pochowano ponad 7,5 tys. naszych rodaków z listy białoruskiej i ukraińskiej - dodała.

Według pani prezes, polski rząd powinien stanowczo upomnieć się o resztę dokumentów znajdujących się w rosyjskich archiwach.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 r. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 r. podczas zajmowania okolic Smoleńska. Wersję tę upowszechniała propaganda Związku Radzieckiego, a za nią - władze PRL.

Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki przyznał, że zbrodnię popełniło NKWD. W 1992 r. Borys Jelcyn ujawnił część dokumentów obciążających zbrodnią katyńską sowieckie Biuro Polityczne i Józefa Stalina. Rok później, podczas wizyty w Polsce, prezydent Jelcyn przekazał dokumentację katyńską. W ubiegłym roku, w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, w Katyniu, Charkowie i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Po agresji Związku Radzieckiego na Polskę NKWD wymordowało 25,7 tys. wziętych do niewoli polskich jeńców. W tej liczbie ponad 15 tys. stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzelało ich od kwietnia do maja 1940 r. w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Wśród nich byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej. (kar)

światowydzieńpamięci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)