Trwa ładowanie...
d32i0ul
pkw
25-08-2000 05:56

13 kandydatów do prezydentury

d32i0ul
d32i0ul

W czwartek o północy Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła przyjmowanie podpisów i innych dokumentów wymaganych do rejestracji kandydatów na prezydenta. Wnioski złożyły komitety wyborcze 13 kandydatów. Jednak o tym, ilu z nich będzie ostatecznie ubiegać się o prezydenturę, komisja zdecyduje po przeliczeniu i sprawdzeniu podpisów. Minimum wymagane do zarejestrowania kandydata to 100 tys. prawidłowo złożonych sygnatur. Ostateczna lista kandydatów ma być znana 31 sierpnia.
W ostatnim dniu dokumenty złożyły komitety wyborcze Jana Olszewskiego, Tadeusza Wileckiego i Piotra Ikonowicza. Wcześniej zrobiły to komitety Dariusza Grabowskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Jarosława Kalinowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Andrzeja Olechowskiego, Lecha Wałęsy, Mariana Krzaklewskiego, Bogdana Pawłowskiego, Jana Łopuszańskiego i Andrzeja Leppera, który został już zarejestrowany jako kandydat na prezydenta. W piątek po południu PKW ma podjąć decyzje w sprawie rejestracji kolejnych kandydatów: Dariusza Grabowskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Jarosława Kalinowskiego i prawdopodobnie także Aleksandra Kwaśniewskiego.
Tuż przed północą w siedzibie Komisji pojawił się pełnomocnik komitetu wyborczego Bolesława Tejkowskiego. Przyniósł on oświadczenie głoszące, że w związku z procesem lustracyjnym Tejkowskiego media sugerują, iż wyrok sądu potwierdzający jego współpracę z komunistycznymi służbami specjalnymi jest już przesądzony. Z powodu tej - jak głosi oświadczenie - kampanii oszczerstw, niektóre ośrodki zbierające podpisy poparcia dla Tejkowskiego zaniechały dostarczenia ich do Warszawy. W tej sytuacji było niemożliwe przedłożenie w Komisji ponad 106 tys. zebranych podpisów.
Do komisji przybyli też przedstawiciele komitetu wyborczego Mieczysława Pawlaka, którzy oświadczyli, że komitet postanowił nie rejestrować kandydata w związku - jak twierdzą - z farsą wyborczą, czyli kłamstwami lustracyjnymi i brakiem uczciwego prezentowania kandydatów w mediach.
Stu tysięcy podpisów nie złożyły także komitety: Mariana Antosza, Marka Ciesielczyka, Bogusława Rybickiego, Krystyny Górniak, Mariana Rembelskiego i Zbigniewa Wesołowskiego. Oznacza to rezygnację ze startu w wyborach. (mag)

d32i0ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32i0ul
Więcej tematów