13 filmów kandyduje do Orłów 2005
Rozpoczęło się głosowanie jurorów siódmej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2005. W tym roku kandyduje do nich 13 polskich filmów. Laureatów w piętnastu kategoriach wyłonią członkowie Polskiej Akademii Filmowej. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 5 marca.
Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych są, w myśl regulaminu, wszystkie polskie filmy fabularne, które były rozpowszechniane w Polsce przez czas co najmniej jednego tygodnia na płatnych pokazach w danym roku. W 2004 roku takich tytułów było 13, czyli 5 mniej niż w roku poprzednim.
Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary czy czeskie Lwy.
Jurorzy wybiorą zwycięzców w 15 kategoriach. Poza kategorią główną (najlepszy film) i nagrodami dla najlepszych aktorów i aktorek pierwszo- i drugoplanowych, oceniane będą: reżyseria, scenariusz, osiągnięcia życia, zdjęcia, scenografia, muzyka, kostiumy, montaż i dźwięk.
Piętnasta kategoria jest tegoroczną nowością w historii nagrody - w tym roku po raz pierwszy członkowie Polskiej Akademii Filmowej zagłosują w kategorii Najlepszy Film Europejski (wyróżnienie powędruje do producenta filmu).
Do Orłów kandydują w tym roku: "Atrakcyjny pozna Panią...", "Dotknij mnie", "Ławeczka", "Mój Nikifor", "Nigdy w życiu!" "Ogród rozkoszy ziemskich", "Ono", "Pręgi", "Symetria", "Ubu król", "Vinci", "Wesele" i "Zerwany".
Nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2005 zostaną ogłoszone 3 lutego. Nazwisko laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia zostanie ujawnione 28 lutego 2005 roku na spotkaniu nominowanych z mediami, a 5 marca odbędzie się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych, na których zostaną ogłoszone nazwiska laureatów Orłów we wszystkich kategoriach.
Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004).