Trwa ładowanie...
d1y1sck

13 czerwca Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Najnowsze propozycje wydawnicze zarówno znanych europejskich pisarzy, jak i autorów mniej rozpoznawalnych - czytane przez 10 aktorów i literatów w przestrzeni miejskiej Wrocławia - będą 13 czerwca główną atrakcją Europejskiej Nocy Literatury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
13 czerwca Europejska Noc Literatury we Wrocławiu
(WP.PL, Fot: Michał Dzierżak)
d1y1sck

Europejska Noc Literatury odbędzie się we Wrocławiu już po raz trzeci. Stolica Dolnego Śląska jest jedynym miastem w Polsce, które bierze udział w tym europejskim projekcie. Uczestniczą w nim również m.in. Brno, Dublin czy Praga. Imprezy w tych miastach odbywają się w różnych terminach.

Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury dla publiczności w przestrzeni miejskiej przez znanych autorów i literatów.

Jak powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej Katarzyna Janusik, koordynatorka wydarzeń literackich w ramach ESK 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016, tematem tegorocznej edycji jest sztuka, proces twórczy i postać artysty.

d1y1sck

- Dlatego też czytania w tym roku odbędą się we wrocławskich muzeach i galeriach. To zarówno miejsca znane, jak Aula Leopoldina czy ratusz, jak i mniej znane, jak nowa Księgarnia Hiszpańska - mówiła Janusik.

Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że w tym roku czytane będą fragmenty zarówno najnowszych książek bardzo znanych autorów europejskich, jak i pisarzy mniej rozpoznawalnych.

- Ten roku obfituje w głośne premiery literackie. Czytana zatem będzie przez Marię Pakulnis najnowsza książka Umberto Eco "Temat na pierwszą stronę" czy powieść "Uległość" Michela Houellebecqa, której fragmenty przeczyta Jacek Braciak - zapowiedziała Janusik.

Wśród 10 pisarzy, których proza będzie czytana podczas Europejskiej Nocy Literatury, znalazł się jeden spoza Europy. To meksykański pisarz Carlos Fuentes. Fragmenty jego najnowszej książki "Nietzsche na balkonie" przeczyta aktor Bartosz Porczyk.

d1y1sck

W ramach imprezy odbędą się również warsztaty literackie dla dzieci. Wydarzeniem towarzyszącym ma być spotkanie czytelników z pisarką Hanną Krall. Fragmenty jej twórczości przybliży Maja Ostaszewska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Europejską Noc Literatury przygotowało Biuro Festiwalowe Impart 2016 - instytucja odpowiedzialna za przygotowania stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

d1y1sck

Podziel się opinią

Share
d1y1sck
d1y1sck
Więcej tematów