12‑dniowy strajk adwokatów we Włoszech
Dwunastodniowy strajk adwokatów rozpoczął się we Włoszech. Protestują oni przeciwko przyjętemu niedawno przez rząd Romano Prodiego rozporządzeniu o liberalizacji usług, także w ich branży.
Rządowy dekret znosi minimalne stawki za pracę obrońców. Ponadto kancelarie adwokackie będą mogły od tej pory reklamować swe usługi.
Adwokaci zapowiedzieli, że zablokują wszelkiego rodzaju rozprawy, zarówno te cywilne, jak i karne oraz administracyjne. Uważają, że urynkowienie ich branży oraz faktyczne zmniejszenie stawek obniży poziom usług i spowoduje nieuczciwą konkurencję między kancelariami, które będą starały się pozyskać klientów oferując jak najniższe ceny.
Strajk jest nielegalny, gdyż nie zapowiedziano go z wymaganym przez przepisy wyprzedzeniem - uważa autor dekretu o liberalizacji, minister do spraw rozwoju gospodarczego Pierluigi Bersani. Wyraził on nadzieję, że adwokaci znają prawo. W ten sposób odniósł się do zarzutów specjalnego włoskiego urzędu, czuwającego nad tym, aby strajki przebiegały zgodnie z prawem.
Według tej instytucji niedopuszczalne jest to, by przez 12 dni obywatel nie mógł sobie znaleźć adwokata.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami strajk należy zapowiedzieć z 10- dniowym wyprzedzeniem i może on trwać najdłużej 7 dni.
Wcześniej przeciwko liberalizacji usług przez kilka dni protestowali w całych Włoszech taksówkarze. Odwołali oni jednak zapowiedziany na wtorek strajk generalny i zgodzili się przystąpić do negocjacji z rządem.
Sylwia Wysocka