Świat11 września - rocznica ataków na WTC

11 września - rocznica ataków na WTC

Czwarta rocznica zamachu na World Trade Center i Pentagon. Zamach terrorystyczny przeprowadzony 11 września 2001 roku w USA, przy pomocy uprowadzonych samolotów, stał się punktem zwrotnym w podejściu do terroryzmu. Ukazał bezwzględność zamachowców i bezbronność nawet wielkich tego świata.

11 września - rocznica ataków na WTC
Źródło zdjęć: © AFP

Obchody 4 rocznicy zamachu terrorystycznego na Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku będą miały w tym roku skromny i lokalny charakter. Tysiące nowojorczyków zadają pytanie, dlaczego władze federalne tak szybko zapomniały o ofiarach tragedii.

Wokół placu po Światowym Centrum Handlu przez całą noc z soboty na niedzielę setki nowojorczyków paliły świece i składały wiązanki kwiatów. W niedzielę rano będą biły dzwony we wszystkich nowojorskich kościołach. Odprawiane będą liczne nabożeństwa z udziałem władz lokalnych i rodzin ofiar z 11 września. Zawyją również strażackie i policyjne syreny.

Podczas uroczystości w nowojorskim ratuszu odznaczeni zostaną bohaterscy stażacy i policjanci. Na nowojorskich skwerach i ulicach od soboty palą się świece i widać grupy modlących się ludzi.

Tysiące osób przejdą ulicami Waszyngtonu w zorganizowanym przez Pentagon "Marszu Wolności". Jego uczestnicy oddadzą hołd ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września. Impreza budzi jednak w Stanach Zjednoczonych kontrowersje.

Organizatorzy Marszu Wolności spodziewają się około 10 tysięcy uczestników. Zbiorą się oni pod Pentagonem, a następnie przejdą ulicami do centrum Waszyngtonu. Marszowi towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności. Wszyscy uczestnicy musieli się wcześniej zarejestrować, każdy będzie rewidowany, a wzdłuż trasy przemarszu ustawiono metalowe barierki. Bezpieczeństwa ma pilnować kilkuset policjantów.

Marsz Wolności wywołał protesty przeciwników wojny w Iraku. Zarzucili oni Pentagonowi wykorzystywanie tragedii z 11 września do celów politycznych. Na zakończenie marszu odbędzie się koncert piosenkarza country Clinta Blacka, autora pro wojennego hymnu "Iraq and Roll".

Koordynatorem imprezy jest z kolei stowarzyszenie America Supports You, które zajmuje się organizowaniem poparcia dla amerykańskich żołnierzy w Iraku. W związku z upolitycznieniem Marszu Wolności, ze sponsorowania imprezy wycofał się dziennik "The Washington Post". 11 września 2001 roku, tuż przed 9 rano czasu nowojorskiego dwa samoloty pasażerskie uderzyły w wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Kilkadziesiąt minut później kolejny samolot uderzył w ziemię w pobliżu budynku Pentagonu w Waszyngtonie. Do 10.30 pożary i wybuchy pojawiły się w budynkach Departamentu Stanu, na Kapitolu i w ogromnym centrum handlowym pod Waszyngtonem. Po najwyższych budynkach w Nowym Jorku zostały tylko gruzy.

Zamachu dokonało 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 samoloty wewnętrznych linii amerykańskich. Podejrzewa się, że wykupili też znaczną część miejsc w tych samolotach, żeby zmniejszyć ilość ludzi przebywających na pokładzie, co miało ułatwić opanowanie samolotów. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je na znane obiekty na terenie USA.

Dwa z nich rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci zniszczył część Pentagonu. Ostatni samolot rozbił się w Pensylwanii. Przypuszcza się, że miał uderzyć w Biały Dom, choć nie jest to pewne. Maszyna nie doleciała do celu, gdyż pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy samolotu w bezludnym terenie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)