11. Noc Muzeów w Warszawie
Jedyna taka noc w roku. Swoje wrota przed zwiedzającymi otworzy dziś prawie 240 placówek na terenie Warszawy. Wszystko za sprawą 11. edycji Nocy Muzeów. Według wstępnych szacunków, w stolicy Noc Muzeów przyciągnąć może nawet ćwierć miliona zwiedzających. Placówki będą otwarte do godziny 1 w nocy.
Noc Muzeów w stolicy kusi wieloma atrakcjami, jak przejażdżka złotą gondolą po bródnowskich stawach, czy zwiedzanie Stacji Filtrów. W Muzeum Neonów w Soho Factory można będzie obejrzeć oryginalne warszawskie neony, między innymi Syrenkę, czy neon kina Berlin.
Melomanów mogą przyciągnąć koncerty w Arkadach Kubickiego, a miłośników sceny - kulisy i pracownie Teatru Powszechnego. Podwoje otwiera też między innymi, Pałac Prezydenta Rzeczpospolitej i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Muzeum Warszawy
- Atrakcji nie zabraknie w miejskim barbakanie. Z okazji Nocy Muzeów przygotowano tam nową wystawę - informuje Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy. Ekspozycja przybliży historię budowli oraz przypomni chwile jej rekonstrukcji.
Barbakan będzie można też zwiedzić w towarzystwie historyka, Krzysztof Zwierza. Ponadto, Jarosław Trybuś przypomina o otwartych siedmiu oddziałach terenowych Muzeum Warszawy.
Muzeum Historii Żydów Polskich
Specjalne przygotowania do dzisiejszej Nocy trwały także w Muzeum Historii Żydów Polskich. Reprezentująca placówkę, Maria Mossakowska gwarantuje, że przygotowany program zadowoli wszystkich zwiedzających.
Motywem przewodnim spotkania będzie żydowski aspekt Warszawy - z uwagi na prezentowaną ekspozycję "Warszawa, Warsze". Do dyspozycji będzie też instalacja świetlna "Ściana Słów", a ponadto odbędą się warsztaty filmowe.
Zadbano rowniez o stojący w kolejkach do wejścia - to za sprawą tajemniczego projektu "Historie przemieszczane".
Muzeum Powstania Warszawskiego
Jak co roku, akcję wesprze też Muzeum Powstania Warszawskiego. - Choć placówka nie narzeka na frekwencję, dzisiejsi goście mogą liczyć na dodatkowe atrakcje - zapowiada kierownik działu edukacji, Karol Mazur. Dla gości udostępniona będzie wieża widokowa, z której obserwować można najbliższe sąsiedztwo MPW.
Rodziny będą mogły zagrać w terenową grę opartą o książkę Aleksandra Kamińskiego. Mazur zachęca także do obejrzenia militarnej wystawy, która zniknie z muzeum w przyszłym tygodniu.
Centrum Sztuki Współczesnej
Do Nocy Muzeów przyłącza się również Centrum Sztuki Współczesnej. Jego rzecznik, Joanna Tabaka zapowiada moc kulturowych przeżyć. Rozpocznie je pokaz filmu "Tom" Xaviera Dolana. Następnie organizatorzy, zapraszają na wystawę "Kilka gramów czerwonego, żółtego, niebieskiego.
Nowa sztuka z Rumunii". Wieczór zakończy impreza muzyczna "Transport, transport, transport", na której zagrają zachodni DJ-e.
Pierwsza Noc Muzeów
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce pierwsza taka impreza została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.
W ubiegłorocznej warszawskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 150 muzeów, galerii oraz instytucji kulturalnych, które odwiedziło blisko 200 tysięcy zwiedzających.
W Polsce mamy obecnie ponad 900 muzeów. Tradycje gromadzenia zbiorów w naszym kraju sięgają końca 16. wieku, tworzono wówczas tak zwane "gabinety osobliwości. Jeden z nich - Musaeum - otwarto w 1594 roku w Toruniu przy bibliotece Gimnazjum Akademickiego.
Pierwsze polskie muzeum
Z kolei, pierwsze muzeum w Polsce zostało założone z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej w 1801 w świątyni Sybilli w Puławach i gromadziło pamiątki narodowe. Po upadku powstania listopadowego zbiory Czartoryskich zostały wywiezione do Paryża, gdzie przechowywano je w Hotelu Lambert. Do kraju powróciły dopiero w 1876 roku i trafiły do Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Początek najstarszego istniejącego do dziś polskiego muzeum, to rok 1805-ty, gdy Stanisław Kostka Potocki udostępnił dla publiczności prywatne zbiory sztuki i starożytności gromadzone w pałacu w Wilanowie.