Trwa ładowanie...
d1tuaqs

11 listopada będzie gorąco na ulicach Warszawy?

Na 11 listopada zgłoszono 23 marsze, pikiety i demonstracje. Równolegle do obchodów publicznych z udziałem władz państwowych na ulicach stolicy odbędzie się szereg inicjatyw społecznych. Organizatorzy niektórych z nich otwarcie zadeklarowali, że chcą protestować przeciwko Marszowi Niepodległości. Może być gorąco - czytamy w "Polsce The Times".

Share
d1tuaqs

To właśnie ten marsz budzi bowiem najwięcej skrajnych emocji. Pochód jest co roku organizowany jest przez środowiska kojarzone ze skrajnym nacjonalizmem i zawsze budzi najwięcej skrajnych emocji. Tym razem w jego organizację, obok Obozu Narodowo- Radykalnego, włączyła się także Młodzież Wszechpolska. Pochód ruszy spod placu Zamkowego w kierunku placu Defilad.

W tym roku nie tylko dołączyli nowi uczestnicy, zmieniono też nieco koncepcję przemarszu. Tym razem ma nie być pochodni, za to uczestnicy mają być w garniturach. Specjaliści oceniają, że w ten sposób organizacje nacjonalistyczne chcą wzbudzić społeczne zaufanie i zmienić niezbyt dobry wizerunek. Marsz kojarzy się bowiem przede wszystkim z agresją i faszystowskimi pozdrowieniami pod pomnikiem Romana Dmowskiego, bo tak było w poprzednich latach.

Tradycyjnie naprzeciw narodowcom wyjdą przeciwnicy ruchów neofaszystowskich. I choć obydwie strony zapewniają o pokojowym nastawieniu, nikt nie wyklucza incydentów i przemocy pomiędzy manifestującymi.

d1tuaqs

Wśród przeciwników marszu prym wiedzie Porozumienie 11 Listopada - koalicja stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które będą starały się fizycznie powstrzymać uczestników marszu, czyli zablokować im drogę. W tym celu na kontrmanifestację zabiorą kolorowe materace, będą puszczać bańki mydlane i emitować muzykę z platform.

Plan uroczystości w Warszawie

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Pl. Piłsudskiego ok. 13.30 Traktem Królewskim ruszy defilada. Biorą w niej udział zarówno wojska współczesne, jak i te, w historycznych mundurach z różnych epok. Oprócz głównej imprezy, o 20.00 na koncert pieśni patriotycznych zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego.

d1tuaqs

Podziel się opinią

Share
d1tuaqs
d1tuaqs
Więcej tematów