Trwa ładowanie...
d3c7et9
09-11-2010 10:10

Patriotycznie czy burzliwe - jak będzie na ulicach?

Co roku, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Data przekazania Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną zwierzchnictwa nad podległymi jej wojskami jest symbolicznym początkiem istnienia II Rzeczypospolitej. Jak Polacy obchodzą tę uroczystość?

d3c7et9
d3c7et9

Warszawa

Jak co roku zaraz po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Pl. Piłsudskiego ok. 13.30 Traktem Królewskim ruszy defilada. Biorą w niej udział zarówno wojska współczesne, jak i te, w historycznych mundurach z różnych epok. Oprócz głównej imprezy, o 20.00 na koncert pieśni patriotycznych zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ulicami miasta przejdzie Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe i prawicowe. Co roku przemarsz wzbudza wiele kontrowersji. Oburzenie budzi skandowanie antysemickich haseł, gesty i pozdrowienia kojarzonych z ruchem faszystowskim. Blokadę przemarszu zapowiada Porozumienia 11 Listopada.

Kraków

Uroczystości w Krakowie rozpoczną się na Wawelu. O godz. 9:45 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów. O godz. 10 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona Msza św. Po nabożeństwie na dziedzińcu przed Katedrą uformuje się patriotyczny pochód.. Uczestnicy pochodu przejdą pod Krzyż Katyński na placu o. Adama Studzińskiego przed kościołem św. Idziego, gdzie ok. godz. 11:15 odbędzie się uroczystość złożenia wspólnego wieńca od społeczności Krakowa i Małopolski.

O godz. 12.30, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbędzie się uroczystość patriotyczna. W programie uroczystości przewidziano m.in. odegranie sygnału Wojska Polskiego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, zmianę warty, apel poległych, złożenie wieńców, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. O godz. 17 w Rynku Głównym odbędzie się 39. Lekcja Śpiewania "Radosna Niepodległości".

d3c7et9

Poznań

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, a w Poznaniu także Imieniny Ulicy, czyli obchody święta patrona ulicy, przy której mieści się Centrum kultury Zamek. Już od godziny 11.00 trwać będzie Kiermasz Rogali Świętomarcińskich na Alei Niepodległości. Dzień św. Marcina rozpocznie się jak co roku o godzinie 14.00 korowodem wiodącym od kościoła p.w. Świętego Marcina.

O 14.50 rozpoczną się koncerty przed Centrum Kultury. Przez cały czas ze sceny pod Zamkiem apelować o wsparcie i pomoc będą: Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci, Fundacja Bure Misie i Fundacja Barka. Momentem kulminacyjnym imprezy jest co roku kolorowa parada na którą przybywają lokalne sławy.

Gdańsk

Kilkanaście tysięcy gdańszczan i gdynian wyjdzie 11 listopada na ulice swoich miast, by razem świętować 90 rocznicę odzyskania niepodległości. W Gdańsku Parada Niepodległości wyruszy o godz. 10.40 z Targu Rybnego. Średniowieczni rycerze, żołnierze napoleońscy, huzarzy na koniach, członkowie grup rekonstrukcji historycznych przejadą ulicami Gdańska.

W Gdyni uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w kolegiacie przy ul. Świętojańskiej mszą świętą w intencji ojczyzny. Parada ruszy w południe z placu Konstytucji, by dojść na Skwer Kościuszki. Na jej czele stanie siedem koni niosących na grzbietach żołnierzy z Gdyńskiego Szwadronu Krakusów. Za nimi podążą marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller, wyposażeni w historyczne szabelki.

d3c7et9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c7et9
Więcej tematów