Polska11 listopada 280 zgłoszeń o łamaniu zakazu handlu

11 listopada 280 zgłoszeń o łamaniu zakazu handlu

W Święto Niepodległości 11 listopada, które jest jednym z 12 świąt w roku, kiedy obowiązuje zakaz handlu, Okręgowe Inspektoraty Pracy przyjęły 280 zgłoszeń o przypadkach łamania tego zakazu - poinformowała rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy Danuta Samitowska.

Jak dodała, są to dopiero wstępne ustalenia.

Przypomniała, że 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych - był pierwszym świętem, gdy obowiązywała nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca zakaz pracy w handlu w 12 świąt w roku. Wówczas inspektorzy pracy odnotowali 226 zgłoszeń o naruszeniu zakazu.

Samitowska podkreśliła, że sygnały pochodziły głównie od przechodniów i klientów, a rzadziej od samych pracowników. Część sygnałów nie potwierdziła naruszenia, ponieważ np. w otwartych w tym dniu sklepach handlowali sami właściciele lub osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne, a nie etatowi pracownicy.

Dodała, że były jednak przypadki, gdy etatowi pracownicy na jeden dzień byli zatrudniani na umowy cywilno-prawne, co jest niezgodne z przepisami.

Jak wyjaśniła Samitowska, inspektorzy mogą w przypadkach naruszenia nakazu nałożyć mandat od jednego do dwóch tys. zł lub w przypadkach złamania prawa skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, gdzie maksymalna kara wynosi 30 tys. zł.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zakaz pracy w placówkach handlowych w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mówi także o zakazie pracy, jeśli któreś z tych świąt przypada w niedzielę.

Nowela dopuszcza możliwość pracy w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności. Zakaz dotyczy osób mających status pracownika, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nowe przepisy nie oznaczają zakazu otwarcia placówki handlowej w święta, jeśli pracę wykonują ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Zakaz nie dotyczy m.in. aptek oraz stacji benzynowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)