Trwa ładowanie...
01-05-2016 15:55

100 tys. ludzi na pierwszomajowym pochodzie w Moskwie

Ok. 100 tys. osób przeszło w niedzielę przez Plac Czerwony w Moskwie w tradycyjnym pochodzie pierwszomajowym, zorganizowanym przez związki zawodowe - poinformowało rosyjskie MSW. W całej Rosji w marszach z okazji Święta Pracy uczestniczyło ok. 2,3 mln osób.

100 tys. ludzi na pierwszomajowym pochodzie w MoskwieŹródło: PAP/EPA
d13hf2o
d13hf2o

Na czele moskiewskiego pochodu, pod hasłem "Nie dla podwyżek podatków i cen; tak dla wyższych płac i emerytur", szedł mer stolicy Siergiej Sobianin wraz z przewodniczącym rosyjskiej federacji niezależnych związków zawodowych Michaiłem Szmakowem - podała agencja TASS.

Uczestnicy marszu trzymali flagi i baloniki w kolorach rosyjskiej flagi: białym, niebieskim i czerwonym.

Na czele kolumny ludzie nieśli transparent z napisem: "Jedność, solidarność, prawa człowieka pracy". Apelowano m.in., by nie dopuścić do podwyższenia wieku emerytalnego, nie brakowało haseł o konieczności zagwarantowania młodym ludziom mieszkań i pracy. Pojawił się też transparent: "Przeciw niekontrolowanemu napływowi migrantów - miejsca pracy dla obywateli Rosji".

W demonstracji, w której uczestniczyli także członkowie rządzącej partii "Jedna Rosja", zakazane były hasła antyrządowe - podała agencja dpa.

d13hf2o

W Moskwie odbyły się też inne pochody. Ok. 3 tys. osób wzięło udział w marszu zorganizowanym przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej; kolejne trzy tysiące przeszły w pochodzie pierwszomajowym Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji na Placu Puszkińskim.

Pochody z okazji Święta Pracy odbyły się też w innych miastach Rosji. W Petersburgu na ulice wyszły tysiące ludzi, niosących transparenty o treści "Godne emerytury zamiast jałmużny" oraz "Podnosić płace, nie podatki". Według Szmakowa w marszach w całym kraju udział wzięło ok. 2,3 mln osób.

Jak podała agencja dpa, do pilnowania porządku oddelegowano w niedzielę kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

d13hf2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13hf2o
Więcej tematów