Polska100 tys. funtów nagrody dla Polki za działalność na rzecz kobiet

100 tys. funtów nagrody dla Polki za działalność na rzecz kobiet

Szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i
Planowania Rodziny Wanda Nowicka odbierze w czwartek w Londynie
nagrodę 100 tys. funtów dla regionalnej sieci kobiet z Europy
Centralnej i Wschodniej - ASTRA za działalność na rzecz praw
kobiet.

Za sumę nagrody prawdopodobnie wyprodukowany zostanie film dokumentalny na temat sytuacji kobiet w naszym regionie. Poinformowała o tym sama Nowicka.

Nagrodę przyznał Sigrid Rausing Trust - fundacja filantropijna z siedzibą w Londynie przyznająca granty z zakresu praw człowieka. Z okazji dziesięciolecia swojej działalności organizacja ta przeznaczyła 1 mln funtów na wyróżnienia za "wybitne przywództwo w świecie w dziedzinie praw człowieka".

ASTRA została uhonorowana za "wyjątkowe przywództwo, wizję i jej skuteczną realizację, a także twórczą i nowatorską metodologię" w walce o prawa kobiet. Nagroda ta jest jak dotąd największym wyróżnieniem dla naszych działań na rzecz praw kobiet. Mam nadzieję, że dzięki niej uda nam się zrealizować taki projekt, który przyczyni się do poprawy sytuacji kobiet w naszym regionie - powiedziała Wanda Nowicka.

Prawdopodobnie za sumę nagrody wyprodukowany zostanie film dokumentalny. Film, który chcemy nakręcić, wypełni lukę informacyjną dotyczącą praw reprodukcyjnych i seksualnych kobiet, bowiem o tej sferze życia wciąż bardzo mało wiadomo - dodała Nowicka.

Sieć ASTRA - zrzeszająca obecnie 25 organizacji z Europy Centralnej i Wschodniej z siedzibą w Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie - działa od 1999 r. na forum ONZ i Unii Europejskiej. Prowadzi monitoring przestrzegania praw człowieka w krajach członkowskich i przygotowuje zalecenia pod adresem rządów i instytucji międzynarodowych w celu poprawy stanu ich przestrzegania, który - jej zdaniem - pozostawia wiele do życzenia.

Oprócz sieci ASTRA nagrodę otrzymają Carolyn Hamilton z Centrum Prawnego (Anglia), Gareth Evans z Grupy Kryzysowej (Belgia), Han Dongfang z Chińskiego Biuletynu Pracowniczego (Hong Kong), Bisi Adelye Fayemi z Afrykańskiego Kobiecego Funduszu Rozwojowego (Ghana), Joanna Kerr ze Stowarzyszenia Praw Kobiet na rzecz Rozwoju - AWID (Kanada), Paula Ettelbrick z Międzynarodowej Komisji Gejów i Lesbijek (USA), Kerim Yildiz z Kurdyjskiego Programu Praw Człowieka (Anglia), Grupa Corner House i Richard Fuller z Instytutu Blacksmith (USA).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)