100-lecie odzyskania Wawelu
Dwie duże wystawy zorganizowane w Krakowie
wiosną i latem tego roku przypomną, że sto lat temu wojska
austriackie opuściły Wawel i rozpoczęto jego konserwację. Z racji
jubileuszu odbędzie się także cykl koncertów symfonicznych i ukaże
się kilka książek - zapowiedział w czwartek dyrektor Zamku
Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski.
Pierwsza z wystaw "Wawel narodowi przywrócony" zostanie otwarta 11 marca. Zgromadzone na niej obrazy, dokumenty i archiwalne fotografie mają pokazać zmiany w zabudowie Wzgórza Wawelskiego w ciągu ostatniego stulecia oraz przebieg odnowy poszczególnych obiektów.
W lipcu na ekspozycji "Polski korona. Motywy wawelskie w sztuce polskiej 1800-1939" będzie można zobaczyć jak Wawel i patriotyczna atmosfera tego miejsca inspirowała artystów m.in. Jana Matejkę, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, i Leona Wyczółkowskiego.
Wszystko, co dzieje się w takim miejscu jak Wawel, ma pewien wymiar patriotyczny, bo dotyczy tożsamości narodowej Polaków. Chcemy pokazać m.in., w jaki sposób Wawel jest tworzony wysiłkiem wielu pokoleń, wysiłkiem organizacyjnym, koncepcyjnym, naukowym, ale też poprzez miliony godzin pracy zwykłych ludzi - mówił dziennikarzom Jan Ostrowski.
Kulminacją jubileuszowych obchodów będzie w lipcu cykl koncertów symfonicznych na Dziedzińcu Arkadowym.
Po trzecim rozbiorze Polski w r. 1795 dawny zamek królewski został zamieniony na koszary armii austriackiej i funkcję tę pełnił przez większą część XIX wieku. W 1905 r., kiedy wojsko opuściło Wawel rozpoczęto prace konserwatorskie. Od 1920 r. Zamek pełnił funkcję oficjalnej rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej oraz funkcję muzealną.
W czasie II wojny światowej na Wawelu miały swą siedzibę okupacyjne władze Generalnego Gubernatorstwa z Hansem Frankiem na czele. Po wyzwoleniu niemal natychmiast odtworzono muzeum i kontynuowano prace konserwatorskie.