Polska100 dni prezydenta - "spokojne" czy "w cieniu"?

100 dni prezydenta - "spokojne" czy "w cieniu"?

Zdaniem przewodniczącego klubu parlamentarnego PO Tomasza Tomczykiewicza, w ciągu stu dni urzędowania prezydent Bronisław Komorowski pokazał, że prezydentura "może być spokojna". Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski, uważa, że Komorowski działa odwrotni niż jego tragicznie zmarły poprzednik: " próbuje zamykać spory, które kiedyś się rozgrywały". Grzegorz Napieralski zarzuca głowie państwa zbyt małe zaangażowanie w sprawę usunięcia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. Z kolei Mariusz Błaszczak z PiS, uważa, że Komorowski nie wykazuje aktywności w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

100 dni prezydenta - "spokojne" czy "w cieniu"?
Źródło zdjęć: © AP

12.11.2010 | aktual.: 12.11.2010 17:45

"Pokazał, że może być spokojnie"

- Najważniejsze z tych stu dni, to fakt, że pokazał iż prezydentura może być spokojna, nie budzić emocji, nie wzbudzać konfliktów między rządem a prezydentem, a pokazywać, że współpraca jest możliwa, a wręcz konieczna - uważa Tomczykiewicz.

Szef klubu PO uważa, że trwanie w konflikcie to jest sposób na uprawianie polityki przez PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Poprawa relacji nie zależy dziś od prezydenta Komorowskiego, a jedynie od Jarosława Kaczyńskiego. Poprawa tych relacji jest możliwa, jeśli druga strona przyjmie wyciągnięta rękę".

- Te sto dni są udane i takiej prezydentury oczekują wyborcy - spokojnej, łagodzącej a nie wzbudzającej napięcia - uważa szef klubu PO.

"On chce zamyknąć spory"

- Mieliśmy okres, kiedy prezydent z premierem walczyli na śmierć i życie, ośmieszając kraj na zewnątrz. Prezydent Komorowski robi coś innego. Próbuje ściągnąć do swej kancelarii wszystkie środowiska polityczne, próbuje zamykać spory, które kiedyś się rozgrywały - mówił szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski.

- Miał trudny początek, bo była sprawa krzyża, sprawa katastrofy smoleńskiej. Rozpoczynał w fatalnych warunkach. Psychicznie został mocno poobijany, bo przypuszczał, że prezydentura będzie łatwiejsza, a była na początku trudna. Jeżeli na początku poradził sobie z trudnymi sprawami, to poradzi sobie dalej - zauważa Żelichowski.

- Na pewno, jeśli prezydent zaproponuje, ktoś z PSL do Kancelarii Prezydenta pójdzie - dodaje.

"On realizuje plan Tuska"

- Aktywność prezydenta Komorowskiego skupia się wyłącznie na sprawach ceremonialnych. Prezydent nie zabiera głosu w ważnych sprawach dotyczących chociażby umowy gazowej z Rosją. Nie pamiętam, żeby przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie - uważa Mariusz Błaszczak.

- Prezydent podejmuje też kontrowersyjne decyzje, jeśli chodzi o politykę odznaczeń. Odznacza wyłącznie jedno środowisko, środowisko związane kiedyś z Unią Demokratyczną. Nie dostrzega innych ludzi, którzy byli aktywni w opozycji demokratycznej. Jest to sposób działania zupełnie sprzeczny z tym, co robił śp. Lech Kaczyński, który odznaczał przede wszystkim zapomnianych bohaterów - mówi szef klubu PiS.

- Dla mnie prezydentura Bronisława Komorowskiego jest realizacją scenariusza, który nakreślił premier Tusk: prezydentury żyrandolowej. Rzeczywiście tak wygląda ta prezydentura - dodaje.

"Dużo obiecywał, mało robi"

Zdaniem Grzegorza Napieralskiego do dzisiaj nic z tego, co mówił wówczas Komorowski, nie zostało zrealizowane. - Nie ma dalszych spotkań, nie ma jego aktywności oprócz tego, że raz spotkał się z szefami klubów. Oceniam tę aktywność bardzo słabo, uważam ją za zbyt małą - uważa szef Sojuszu.

- Bronisław Komorowski zapowiadał bardzo dużo w polityce międzynarodowej. Faktycznie, kilka wyjazdów zagranicznych było, ale w tych wyjazdach brakowało mi takiej naprawdę mocnej pozycji prezydenta, pewnych założeń, koncepcji, które by przedstawiał. Widać, że prezydent pracuje trochę w cieniu rządu Donalda Tuska i nie pokazuje swojej aktywności - uważa Napieralski.

W jego opinii "błędy pana prezydenta nie są co prawda tragiczne, ale czasami pokazują jego niezdarność, niezaradność. Myślę, że te trzy miesiące mógł wykorzystać o wiele lepiej".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)