Trwa ładowanie...
d2zvaz4

10 tys. osób na Marszu Świętości Życia w Warszawie

- Jestem tutaj z córeczką, ponieważ miała mieć zespół Downa. Mimo że wiedziałam o tym, zdecydowałam się ją urodzić. Jest całkowicie zdrowa. Dlatego przez swój udział w marszu chcę pokazać innym mamom, że sytuacja może być różna i nie można się bać - powiedziała mama czteroletniej Marysi, jedna z ok. 10 tys. uczestników XII Marszu Świętości Życia, który w niedzielę przeszedł ulicami Warszawy.

d2zvaz4
d2zvaz4

Marsz zorganizowany został przez archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską. Inicjatywa wpisuje się w obchody Dnia Świętości Życia, który został ustanowiony w 1998 r. przez Episkopat Polski i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości. Do obchodzenia "Dnia Świętości Życia" wzywał papież Jan Paweł II.

Niedzielny marsz poprzedziły dwie msze święte w katedrach w obu diecezjach. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Na jej zakończenie wierni mogli przyjąć błogosławieństwo indywidualne lub dla całej rodziny.

PAP
Źródło: PAP

"Trzeba szanować każde życie"

Następnie wierni z obu katedr przeszli na Pl. Zamkowy, gdzie rozpoczęto uroczystość. Trasa przemarszu biegła Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża. Na czele marszu szły ubrane na biało kobiety z szarfami, następnie rodziny z dziećmi, także w wózkach, i kobiety w ciąży. Organizatorzy podkreślali, że to właśnie one i ich dzieci są prawdziwym "transparentem" tego wydarzenia.

d2zvaz4

"Każda mama jest superbohaterem:, "Każdy tata jest strongmenem", "Dziecko to miłość, dziecko to radość, dziecko to nadzieja", "Nosisz życie, jesteś wielka" - skandowano. Uczestnicy marszu śpiewali też religijne pieśni i modlili się.

Co pewien czas organizatorzy przytaczali słowa Jana Pawła II dotyczące rodziny. W tłumie widać było kolorowe baloniki i wiele transparentów z hasłami: "Dzieci są skarbem", "Dziecko darem nieba", "Tak dla życia", "Rodzina Bogiem silna", "Warto żyć". Wiele dzieci niosło papierowe serca. Na zakończenie uroczystości podnosiły je do nieba i - zachęcone przez organizatorów - "przesyłały Ojcu buziaka".

Wśród uczestników byli też przeciwnicy aborcji; na pl. Zamkowym, skąd ruszył marsz, rozstawili plakaty ze zdjęciami płodów; wiele osób uczestniczących w przemarszu miało na ubraniach naklejki z wizerunkiem płodu na żółtym tle i napisem "Ratuj mnie".

- Poprzez ten marsz chcemy mówić, że trzeba szanować każde życie. Takie inicjatywy są ważne, bo przypominają ludziom, jak ważna jest rodzina i dzieci. A dzieci i rodzin tu z nami jest bardzo dużo - mówiła jedna z uczestniczek, pani Krystyna.

PAP
Źródło: PAP

W 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Marszowi towarzyszyła akcja "Pielucha dla malucha", podczas której zbierane były zarówno artykuły, jak i pieniądze dla mieszkańców Domu Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

d2zvaz4

Na zakończenie uroczystości kard. Nycz błogosławił dzieci, rodziny, a następnie wszystkich uczestników marszu. Przemawiając do zgromadzonych podkreślał, że papieże - zarówno Jan Paweł II, Benedykt XVI, jak i Franciszek - zwracali i zwracają uwagę na to, jak ważne jest każde życie, rodzina i dzieci. Dodał, że właśnie dzieci i rodziny są przyszłością świata i Kościoła.

Nawiązał też do przypadającej w niedzielę 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II i zaprosił wiernych do uczestnictwa w drodze krzyżowej i obchodach świąt Wielkiej Nocy. Poprosił również zebranych o modlitwę "za rodzinę, ojczyznę, za Kościół, za papieża".

d2zvaz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zvaz4
Więcej tematów