WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

10 tys. Niemców demonstrowało w Dreźnie przeciwko "islamizacji Zachodu"

- Niech wracają do swoich zacofanych krajów! - mówiła w rozmowie z ARD jedna z uczestniczek marszu liczącego 10 tys. osób. Niemcy protestowali na ulicach Drezna w Saksonii przeciwko napływowi do ich kraju wyznawców islamu. W samym tylko Dreźnie demonstracje odbywają się regularnie od kilku tygodniu. Organizatorem jest prawicowo-populistyczny sojusz "Patriotyczni Europejczycy przeciwko islamizacji Zachodu" (Pegida). Antyislamskie wiece odbyły się wieczorem także w Duesseldorfie oraz innych niemieckich miastach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest Pegidy w Dreźnie w listopadzie 2014 r.
Protest Pegidy w Dreźnie w listopadzie 2014 r. (PAP/EPA, Fot: Matthias Hiekel)
WP

Uczestnicy protestu domagali się zaostrzenia przepisów o przyznawaniu azylu uchodźcom z krajów arabskich.

W wypowiedziach dla telewizji publicznej ARD tłumaczyli udział w manifestacji obawami przed utratą pracy i lękiem przed religijnym fanatyzmem wyznawców islamu. Zapewniali równocześnie, że nie mają nic wspólnego ze skrajną prawicą. - Niech wracają tam, skąd przyjechali i niech pracują w swoich zacofanych krajach - powiedziała ARD jedna z uczestniczek demonstracji.

W tym samym czasie ok. 9 tys. osób uczestniczyło w zorganizowanym przez Kościoły chrześcijańskie i związki wyznaniowe kontrmarszu pod hasłem "Drezno dla wszystkich". W tej demonstracji wzięło udział kilku ministrów saksońskiego rządu oraz przedstawiciele gminy żydowskiej.

WP

Liczba protestów stale rośnie

Antyislamski wiec odbył się wieczorem także w Duesseldorfie na zachodzie Niemiec. Zamiast zgłoszonych 2 tys. osób pojawiło się tylko 400 osób.

Protesty przeciwko napływowi uchodźców z krajów islamskich organizowane są także w innych miastach Niemiec, a ich liczba stale rośnie. Jednym z powodów jest znaczny wzrost liczby uciekinierów z Syrii i Iraku starających się o azyl polityczny w Niemczech. W tym roku liczba uchodźców ma przekroczyć 200 tys.

Byłby to najwyższy poziom azylantów od połowy lat 90. Władze lokalne nie radzą sobie z opieką nad przybyszami. W Berlinie i innych miastach powstają prowizoryczne kwatery w namiotach lub w kontenerach.

WP

Zobacz również: kibicie protestowali przeciwko obecności ekstremistów islamskich

WP
WP