10 przykazań na przełęczy Salmopolskiej
Dwie kamienne tablice z wykutym dekalogiem staną na przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim między Wisłą a Szczyrkiem w miejscu zwanym Białym Krzyżem - poinformował ksiądz Jan Byrt z kościoła
luterańskiego w Szczyrku.
"Kamieniarze ze Szczyrku kończą już wykuwanie inskrypcji. Wkrótce przewieziemy kamienne tablice na Biały Krzyż. Odsłonięcie odbędzie się 11 października" - powiedział duchowny ze Szczyrku.
Ksiądz Jan Byrt powiedział, że tablice będą miały wysokość 2 metrów i szerokość 1 metra. Wykonano je ze specjalnej bryły piaskowca z kamieniołomu w pobliskiej Brennej. Kamień ma lekko niebieskawy odcień. Każdy z bloków waży około tony.
Pomysł ustawienia tablic na Białym Krzyżu zrodził się wśród parafian ze Szczyrku Salmopola. Ksiądz Byrt z parafii w Białej, która obejmuje zasięgiem Salmopol, podkreślił, że dekalog stanowi podstawę życia chrześcijan. Kamienne tablice o tym przypominają.
Biały Krzyż to miejsce bardzo popularne wśród turystów zarówno latem, jak i zimą. Tablice staną nieopodal umieszczonego na wzniesieniu białego krzyża, od którego pochodzi nazwa miejsca.
Krzyż ten z figurą Chrystusa ustawił w 1932r. Niemiec Rudolf Antoni, który kupił kawałek ziemi na Salmopolu i postawił na nim schronisko zwane Gospodą Antoniego lub Białym Krzyżem. (kjk)