10 kwietnia poświęcenie pierwszej płyty pomnika smoleńskiego
W rocznicę katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie poświęcona zostanie pierwsza płyta pomnika, który w przyszłości ma stanąć pod Smoleńskiem. Odprawiona zostanie też msza koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Scenariusz środowych uroczystości, które odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w 3. rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, przedstawił dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Uroczystości w świątyni rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą wskazującą miejsce pochówku prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz innych osób, w tym duchownych, które są tam pochowane.
Następnie, w części podziemnej świątyni, odbędzie się msza koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Aktor, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz odczyta nazwiska wszystkich osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej głos ma zabrać wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim.
Po mszy świętej zebrani przejdą do tej części świątyni, w której poświęcona zostanie pierwsza płyta pomnika smoleńskiego; znajdzie się na niej orzeł. Pomnik ma mieć docelowo formę wysokiego i długiego muru, na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
Jak powiedział Zdrojewski, poświęcony w Warszawie pierwszy fragment pomnika ma być kamieniem węgielnym, który - we właściwym czasie - zostanie ze świątyni przewieziony na miejsce instalacji pomnika. Będzie to możliwe wówczas, kiedy Polska uzyska dostęp do terenu, na którym pomnik ma zostać usytuowany.
- Do tego momentu ta płyta pozostanie (w Świątyni Opatrzności Bożej - red.) jako pewnego rodzaju ilustracja i kamień węgielny - poinformował minister.
Płyta, która zostanie poświęcona w środę, ma wysokość ok. 2,30 m (taką wysokość będą miały wszystkie płyty, z których będzie składał się pomnik), a szerokość - ponad 2 m (płyty będą zróżnicowane pod względem szerokości). Grubość wszystkich płyt to 32 cm.
Zdrojewski mówił też o scenariuszu uroczystości, które odbędą się 10 kwietnia w Katyniu i Smoleńsku.
O 10.10 mają rozpocząć się uroczystości w Smoleńsku. Jak powiedział Zdrojewski, nie będą one długie, ale bardzo uroczyste. Zaplanowano odegranie sygnału wojskowego "Śpij kolego" i modlitwę ekumeniczną, która ma potrwać ok. 20 minut. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po pobycie w Smoleńsku delegacja uda się do Katynia. Ok. godziny 11.45 ma zacząć się ceremonia złożenia wieńców, o godzinie 12 - modlitwa ekumeniczna.
Rząd będzie reprezentowany przez szefa KPRM Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i ministra obrony Tomasza Siemoniaka.
Obecny będzie też reprezentant ministerstwa kultury - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.
Pomnik pary prezydenckiej
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego przedstawił natomiast ostateczną wersję pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich, który stanie w centrum Radomia.
Pomnik pary prezydenckiej ma mieć 2,5 metra wysokości. Stanie przy głównej w Radomiu ulicy Żeromskiego - w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i kościoła Ojców Bernardynów.
U dołu, po bokach monumentu, mają znaleźć się dwie płyty z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego, poseł PiS Marek Suski powiedział, że ostateczny kształt pomnika nieco różni się od wersji, którą zaprezentowano dziennikarzom wiosną ub. roku.
Jak wyjaśniał parlamentarzysta, postacie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii zostały nieznacznie zwrócone w swoją stronę. "To zwrócenie się do siebie jest metaforą bliskości. Lech i Maria Kaczyńscy byli bardzo zżytym małżeństwem" - zaznaczył Suski. Dodał, że Maria Kaczyńska - która jak podkreślał - była prawdziwą damą, w ostatecznej wersji trzyma torebkę kopertówkę.
Pomnik ma być odsłonięty 18 czerwca. Suski zapowiedział, że na uroczystości obecni będą Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.
Odsłonięciu monumentu ma towarzyszyć wystawa plenerowa poświęcona tragicznie zmarłej parze prezydenckiej i innym ofiarom katastrofy.
Autorem pomnika jest Andrzej Renes, który ma na swoim koncie wiele pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicę pamiątkową ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Do tej pory Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego uzbierał 170 tys. zł, czyli - według Suskiego - trzy czwarte potrzebnej kwoty. Od prawie roku w Radomiu prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel. Wśród mieszkańców rozprowadzane są cegiełki. Suski zapowiedział, że będą one nadal sprzedawane w Radomiu oraz w Warszawie, m.in. podczas marszu i mszy z okazji 3. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.