Trwa ładowanie...
duuh4oe
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

10 kandydatów na szefa SLD, każdy członek partii może oddać głos

• Sojuszu Lewicy Demokratycznej wybierać będzie swojego przewodniczącego
• W siedzibach SLD w całej Polsce o godz. 10.00 rozpoczną się wybory
• Kandydują m.in. Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Joanna Senyszyn
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
10 kandydatów na szefa SLD, każdy członek partii może oddać głos
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
duuh4oe

Włodzimierz Czarzasty, Joanna Senyszyn, Jerzy Wenderlich i Krzysztof Gawkowski są wśród kandydatów na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nowy szef SLD zostanie wybrany przez członków partii w ogólnopolskim głosowaniu, które odbędzie się w sobotę.

Działacze Sojuszu będą mogli oddać głos w wyborach na przewodniczącego SLD na zebraniach lokalnych struktur partii, a wyboru dokonają spośród 10 kandydatów.

O fotel szefa partii będą się ubiegać m.in. szef mazowieckich struktur SLD Włodzimierz Czarzasty, obecny sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodnicząca Joanna Senyszyn, b. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski - poseł Sojuszu kilku kadencji oraz b. szef śląskiego SLD.

duuh4oe

Ponadto kandydatami na lidera SLD są: Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski i Dariusz Szczotkowski.

Według informacji wysłanej PAP przez biuro prasowe SLD głosowanie odbędzie się w sobotę między godz. 10 a 15; jeżeli żaden z kandydatów na szefa Sojuszu nie uzyska bezwzględnej większości głosów, ostatecznego wyboru dokonają delegaci na zaplanowanym na 23 stycznia kongres SLD spośród tych dwóch osób, które uzyskały największą ich ilość w powszechnej elekcji.

Miller rezygnuje

Obecny szef Sojuszu Leszek Miller decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczącego po zakończeniu swojej bieżącej kadencji ogłosił na czerwcowej radzie krajowej partii, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów. Jej kandydaturę - promowaną przez Millera - krytykowało wielu polityków Sojuszu.

duuh4oe

Po majowych wyborach prezydenckich kierownictwo SLD ogłosiło, że będzie dążyło do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych z innymi ugrupowaniami lewicy. Od czerwca Sojusz brał udział w rozmowach programowych pomiędzy lewicowymi organizacjami toczonych pod egidą OPZZ.

W lipcu partia zdecydowała o przystąpieniu do koalicji wyborczej Zjednoczonej Lewicy, a w sierpniu - wraz z Twoim Ruchem, PPS, Unią Pracy i Partią Zieloni - zarejestrowano komitet wyborczy.

Na początku października koalicjanci ogłosili, że liderką Zjednoczonej Lewicy będzie Barbara Nowacka. W październikowych wyborach ZL uzyskała 7,55 proc. poparcia nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

duuh4oe

Podziel się opinią

Share

duuh4oe

duuh4oe
Więcej tematów