Trwa ładowanie...
16-01-2016 05:50

10 kandydatów na szefa SLD, każdy członek partii może oddać głos

• Sojuszu Lewicy Demokratycznej wybierać będzie swojego przewodniczącego
• W siedzibach SLD w całej Polsce o godz. 10.00 rozpoczną się wybory
• Kandydują m.in. Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Joanna Senyszyn

10 kandydatów na szefa SLD, każdy członek partii może oddać głosŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d447v4o
d447v4o

Włodzimierz Czarzasty, Joanna Senyszyn, Jerzy Wenderlich i Krzysztof Gawkowski są wśród kandydatów na przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nowy szef SLD zostanie wybrany przez członków partii w ogólnopolskim głosowaniu, które odbędzie się w sobotę.

Działacze Sojuszu będą mogli oddać głos w wyborach na przewodniczącego SLD na zebraniach lokalnych struktur partii, a wyboru dokonają spośród 10 kandydatów.

O fotel szefa partii będą się ubiegać m.in. szef mazowieckich struktur SLD Włodzimierz Czarzasty, obecny sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodnicząca Joanna Senyszyn, b. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski - poseł Sojuszu kilku kadencji oraz b. szef śląskiego SLD.

Ponadto kandydatami na lidera SLD są: Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski i Dariusz Szczotkowski.

d447v4o

Według informacji wysłanej PAP przez biuro prasowe SLD głosowanie odbędzie się w sobotę między godz. 10 a 15; jeżeli żaden z kandydatów na szefa Sojuszu nie uzyska bezwzględnej większości głosów, ostatecznego wyboru dokonają delegaci na zaplanowanym na 23 stycznia kongres SLD spośród tych dwóch osób, które uzyskały największą ich ilość w powszechnej elekcji.

Miller rezygnuje

Obecny szef Sojuszu Leszek Miller decyzję o rezygnacji z kandydowania na przewodniczącego po zakończeniu swojej bieżącej kadencji ogłosił na czerwcowej radzie krajowej partii, po wyborach prezydenckich, w których kandydatka SLD Magdalena Ogórek otrzymała 2,38 proc. głosów. Jej kandydaturę - promowaną przez Millera - krytykowało wielu polityków Sojuszu.

Po majowych wyborach prezydenckich kierownictwo SLD ogłosiło, że będzie dążyło do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych z innymi ugrupowaniami lewicy. Od czerwca Sojusz brał udział w rozmowach programowych pomiędzy lewicowymi organizacjami toczonych pod egidą OPZZ.

W lipcu partia zdecydowała o przystąpieniu do koalicji wyborczej Zjednoczonej Lewicy, a w sierpniu - wraz z Twoim Ruchem, PPS, Unią Pracy i Partią Zieloni - zarejestrowano komitet wyborczy.

Na początku października koalicjanci ogłosili, że liderką Zjednoczonej Lewicy będzie Barbara Nowacka. W październikowych wyborach ZL uzyskała 7,55 proc. poparcia nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

d447v4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d447v4o
Więcej tematów