Trwa ładowanie...

1 września. Donald Trump zmienia termin wizyty w Polsce

Prezydent USA Donald Trump przybędzie do Warszawy w niedzielę rano, a nie jak wcześniej podawano, w sobotę wieczorem - potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Share
1 września. Donald Trump przyleci do Polski w niedzielę
1 września. Donald Trump przyleci do Polski w niedzielęŹródło: East News, Fot: NICHOLAS KAMM/AFP/East News
d1cbemg

Amerykański przywódca miał pierwotnie przylecieć na Okęcie wieczorem w sobotę. Biały Dom w ostatniej chwili zmodyfikował plan wizyty. Na lotnisku im. Chopina Air Foce One ma wylądować dopiero w niedzielę po godz. 8 czasu polskiego.

Niecałe 4 godziny później Donald Trump weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na Placu Piłsudskiego zachodni przywódca, obok prezydenta Polski i Niemiec, wygłosi przemówienie z tej okazji.

2 września będzie turą rozmów delegacji amerykańskiej. Trump spotka się wtedy "w cztery oczy" z Andrzejem Dudą, zaplanowano także rozmowy plenarne delegacji. Później amerykańska głowa państwa przejedzie do Alei Ujazdowskich, gdzie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotka się z Mateuszem Morawieckim.

d1cbemg

1 września. NATO w obawie przed przemówieniem Trumpa

"W Sojuszu jest niepokój, czy amerykański prezydent nie wykorzysta pobytu w Warszawie, by kolejny raz skrytykować organizację, a zwłaszcza te kraje, które za mało wydają na obronność" - przekazał PAP w czwartek.

- Trump przyjeżdża w miejsce, które uważa za bardzo przychylne. Często jak jest w takim miejscu, to lubi pochwalić gospodarzy, a "przyłożyć" komuś innemu. Tu jest problem, ale to się wymyka spod tradycyjnych analiz - przyznał rozmówca z NATO Agencji.

d1cbemg

Dodatkowo państwa skupione w Sojuszu mają bacznie śledzić sprawę stacjonowania żołnierzy amerykańskich nad Wisłą. Szczególnie obawiać mają się Niemcy po ostatniej zapowiedzi amerykańskiego "commander-in-chief". Trump stwierdził, że nie wyklucza przesunąć wojsk z RFN do Polski.

- Zasadniczo uważam za pożądane wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ale jednocześnie jestem też za tym, by zostawić w Niemczech tak wielu amerykańskich żołnierzy, jak to możliwe. To nie jest kwestia "albo-albo". Potrzebujemy bazy NATO w Ramstein i potrzebujemy nowej stałej bazy NATO w Polsce - uspokajał niedawno sojuszników premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

d1cbemg

Podziel się opinią

Share
d1cbemg
d1cbemg
Więcej tematów