Trwa ładowanie...
d2vznxm
luteranie
31-10-2004 14:30

1 listopada luteranie wspominają zmarłych, modlą się o żyjących

Luteranie - podobnie jak katolicy - 1 listopada wspominają zmarłych, a na ich grobach składają kwiaty i zapalają znicze. Jednak w tradycji ewangelickiej dzień ten, zwany Pamiątką Umarłych, skłania wiernych przede wszystkim do modlitwy o żyjących.

d2vznxm
d2vznxm

W tym dniu wspominamy świętych, czyli wszystkich tych, którzy odeszli. Bo świętych rozumiemy nie jako wyniesionych, kanonizowanych, ale tych, którzy po prostu święcie żyją. Dlatego nie modlimy się za zmarłych, ale modlimy się o żyjących, wspominając tych, którzy odeszli. Oni są dla nas przykładami i wzorami - powiedział biskup katowicki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Tadeusz Szurman.

Przychodząc na cmentarze, mając tam nabożeństwa, mówimy o chrześcijańskiej nadziei, o przyszłości dla żyjących. Wspominając swych drogich, których kochaliśmy i którzy nas kształtowali, chcemy Bogu wyrazić wdzięczność za ich istnienie - dodał biskup.

W tradycji Kościoła ewangelickiego nie ma obchodzonego w Kościele katolickim 2 listopada Dnia Zadusznego.

W Polsce żyje obecnie około 80 tys. luteran, z czego ponad 40 tys. na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 roku.

W niedzielę luteranie obchodzą Święto Reformacji, które w tym roku jest nie tylko przypomnieniem wydarzeń sprzed blisko 500 lat, lecz także piątej rocznicy podpisania "Deklaracji o Usprawiedliwieniu", w której katolicy i luteranie stwierdzają, iż zbawić nas może wyłącznie Bóg, jego łaska i miłość, a z wiary, z doświadczenia bożego miłosierdzia rodzą się dobre czyny.

d2vznxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vznxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj