Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku

(fot. mp)

Rynek pracy na terenie województwa śląskiego od kilku lat ulega bardzo dynamicznym przemianom, dlatego serwis Regionalne Portale Pracy postanowił przyjrzeć się mu bliżej. Początkiem roku 725 aktywnych zawodowo osób ze Śląska zostało zapytane o wysokość otrzymywanych pensji, premii i podwyżek. Celem badań było również wskazanie czynników mających wpływ na zarobki i sytuację zawodową. Co ciekawe, wyniki są całkiem optymistyczne.

Zarobki na Śląsku

Aż 25 proc. mieszkańców województwa śląskiego zarabia poniżej 1 500 złotych netto, niemal równie liczną grupę (22 proc.) stanowią osoby otrzymuje co miesiąc 1 501-2 000 złotych netto. Wynagrodzenie powyżej 2 001 złotych netto dostaje ponad połowa przebadanych Ślązaków. Z kolei, zarobkami wyższymi niż 4 000 złotych netto może pochwalić się 13 proc. osób. Ponadto okazało się, że to mężczyźni o 25 proc. częściej zajmują stanowiska kierownicze w stosunku do kobiet – tym samym częściej otrzymują wynagrodzenie na wyższym poziomie.

Jak wyglądają średnie pensje w poszczególnych branżach na Śląsku? Najwięcej zarabiają pracownicy zatrudnieni w technologiach informatycznych/IT - 4 383 złotych netto. Na podium znalazła się także bankowość i finanse z wynikiem 4 316 złotych netto oraz media, reklama, PR i marketing - 4 122 złotych netto.

Obraz
© (fot. mp)

Źródło: Raport - zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.

Od czego zależy wysokość pensji?

Aż 72 proc. przebadanych osób ze Śląska nie jest zadowolonych ze swoich zarobków. Co ma wpływ na ich wysokość? Przeprowadzony sondaż pokazał, że wykształcenie ma bardzo duży wpływ na otrzymywane wynagrodzenie. Ankietowani, którzy zarabiają miesięcznie ponad 6 000 złotych netto to najczęściej właściciele firm (18 proc.), specjaliści branży komputerowej/IT (11 proc.) oraz programiści (11 proc.), a 37 proc. z nich ukończyło studia o kierunku technicznym. Warto również zwrócić uwagę na staż pracy osób z tej grupy - aż 41 proc. z nich ma przepracowanych od 4 do 10 lat, a 28 proc. posiada łączny staż pracy pomiędzy 11 a 20 lat. Można zatem stwierdzić, że doświadczenie ma realny wpływ na wysokość zarobków. Ponadto nie bez znaczenia jest także wielkość przedsiębiorstwa i jego lokalizacja. Aż 45 proc. badanych zarabiających powyżej 6 000 złotych pracuje w dużych przedsiębiorstwach (powyżej 250 osób), a 71 proc. z nich ma siedzibę w dużych miastach (dla Śląska powyżej 100 tys. osób).

Dla porównania pensje poniżej 1 361 zł netto otrzymuje 15 proc. ankietowanych i 34 proc. z nich ma wykształcenie średnie. Ponadto są to osoby dopiero stawiające swoje pierwsze kroki na rynku pracy, ponieważ ich łączny staż pracy wynosi najczęściej (35 proc.) od 1 do 3 lat, a 24 proc. na dzień badania nie miało przepracowanego nawet roku. Co ciekawe, 39 proc. ankietowanych, którzy zarabiają poniżej 1 361 złotych jest zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (1-9 osób). Zebrane dane potwierdzają tezę, że najlepsza inwestycja to ta w samego siebie. Wybierając kierunek studiów warto kierować się osobistymi predyspozycjami - i co najważniejsze - już wtedy planować ścieżkę kariery. Doświadczenia zawodowego nigdy za wiele - mówi Gabriela Pyjas, organizator badania i Content Manager portalu praca-katowice.info.

Podwyżki, premie i benefity

Mieszkańcy województwa śląskiego najczęściej otrzymują podwyżkę raz w roku (23 proc.). Do tej grupy należy 18 proc. pracowników biurowych, 11 proc. produkcyjnych, 10 proc. fizycznych, 9 proc. specjalistów branży komputerowej/IT i taki sam procent kadry zarządzającej. Niestety, 41 proc. ankietowanych deklaruje, że nigdy nie dostało podwyżki. Natomiast 61 proc. ankietowanych otrzymuje regularnie premie, najczęściej są to premie uznaniowa (31 proc.), a 17 proc. z nich uzależnionych jest od wyników. Co zastanawiające, 13 proc. badanych nie wie od czego dokładnie zależy przyznawany im dodatek finansowy.

Co raz więcej pracodawców przyznaje swoim pracownikom również inne, pozapłacowe benefity. Najpopularniejsze z nich to jednocześnie pomocne narzędzia do wykonywania pracy. Telefony komórkowe otrzymuje 20 proc. badanych, a komputery przenośne 16 proc. Równie popularne są karty/karnety za zajęcia sportowe - 15 proc. oraz prywatna opieka medyczna i ubezpieczenia na życie/NNW po 13 proc.

Obraz
© (fot. mp)

Źródło: Raport - zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.

Co na to eksperci?

Raport, który zawiera szczegółowe wyniki badań, został wzbogacony o komentarze i opinie ekspertów. Do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych firm z różnych branż, którzy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat kreowania ścieżki kariery zawodowej czy efektywnego proszenia o podwyżkę.

W publikacji znajdują się również informacje, które mogą okazać się istotne dla pracodawców - ankietowani wyrażali swoją opinię na temat szefa/szefowej. Niestety, 33 proc. nie ma dobrego zdania o swoim przełożonym. Natomiast ci, którzy swoich szefów lubią, za powody podają przede wszystkim: terminowe wypłaty, umowy o pracę, możliwość rozwoju, miłą atmosferę oraz... poczucie humoru. Bezpłatny e-book „Raport: zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku” można pobrać w całości ze strony Regionalnych Portali Pracy.

Ponadto Regionalne Portale Pracy postanowiły przekazać 1 zł za każdy wypełniony formularz na fundację ISKIERKA.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)